Kategoriler
Haberler

ESAFED: Somali ve Sudan’da 250 hekimle bir yılda 250 bin kişiyi tedavi ettik

Geçen yıl 18 derneğin biraraya gelmesiyle kurulan Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESAFED), birinci yılını değerlendirdi. Yaklaşık 2 bin gönüllü hekim, hemşire ve sağlık çalışanının üye olduğu federasyon, “Kara Kıta” olarak adlandırılan Afrika’daki ülkelerden Somali ve Sudan’a ciddi sağlık yardımlarında bulundu. Açlık ve hastalıkla pençeleşen bu ülkelere yapılan insani yardımlar, adeta Türk insanının sesi soluğu oldu.

 

Önceleri gönüllü müteşebbis hekimler tarafından kurulan derneklerin geçen yıl federasyon çatısı altında toplandığını aktaran ESAFED Başkan Vekili Dr. Haluk Şener Özpolat, çalışmaları basın mensuplarına anlattı. Son bir yılda Somali ve Sudan’a 250 civarında federasyon üyesi sağlıkçının gittiğini, bunların 250 bin hastaya müdahale ettiğini aktaran Özpolat, federasyon çatısı altında ise bu bölgelere yaklaşık 25 bin ton ilaç götürülerek tedavi amaçlı kullanıldığını söyledi. Son altı yedi yıldır bebek ölümlerinde ciddi oranda düşüş olduğunu, bunu da güvenli annelik eğitimi vererek sağladıklarını kaydeden Dr. Özpolat, ayrıca bu ülkelerde az sayıda bulunan hekim ve hemşireleri İzmir’e getirerek eğitime tâbi tuttuklarını anlattı. İlk olarak dört hekim ve beş hemşire getirdiklerini, bunları takiben ikinci gurup olarak 16 kişinin daha beş aylığına geldiğini belirten Özpolat, Sudan’da 10 bin katarak ameliyatı yaptıklarını ifade etti.

 

ESAFED olarak Somali’nin başşehri Mogadişu’a bir hastane yaptırdıklarını, önümüzdeki aylarda resmî açılışının olacağını aktaran Haluk Şener Özpolat, “Federasyonumuzun çatısı altındaki 18 dernekte 2 bin civarındaki sağlık çalışanı, nerede insanlık adına bir yardım varsa koşarak gitti. Onların adlarını hiç kimsecikler bilmez. Onlar buralara giderken insanlık adına, hekimliği temsilen gitti. Birçoğu yıllık izinlerini buralarda kullandı. Bizim için Somali, uzun bir roman gibi olacak ve hiç bitmeyecek.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.