Kategoriler
Haberler

Geçici görevlendirmeler tehlikeye davet çıkarıyor

İzmir Tabip Odası Başkanı Op. Dr. Kaptaner, geçici görevle yerinden alınan hekimin çalıştığı kurumun yöneticilerinin fikrinin alınmadığının, ‘hekiminizi başka yere görevlendirsek mağdur olur musunuz’ diye soran kimsenin olmadığını ifade etti

İzmir Tabip Odası Başkanı Op. Dr. Suat Kaptaner ve Yönetim Kurul Üyesi Uzm. Dr. Mete Güzelant, hekimlerin geçici görevlendirmeleri nedeniyle yaşanılan sıkıntılar hakkında dün bir açıklama yaptı. Geçici görevlendirme ile başka bir kuruma gönderilen hekimlerin neye göre yapıldığını İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nden açıklamalarını ve görev listesinin web sitesine konulmasını istediklerini söyleyen Kaptaner, sağlıkta yapılanların cilalı yüzeyinin gösterildiğini, oda olarak madalyonun arka yüzünü vatandaşa göstermek için çalışacaklarını söyledi. Ortada olan durumunun sağlıkta olan planlamanın sıfır olması nedeniyle ortaya çıktığını belirten Kaptaner, “Çalıştığım Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde beyin cerrahi kliniğinde yıllardır klinik şefi yoktu. Asistanlar eğitimlerini diğer hastanelerden bir günlük gelen hekimlerden alıyorlardı. Şimdi klinik şefi var ama beyin cerrahisi asistanı yok. Geçici görevle rotasyona gelen kulak burun boğaz, göz, cerrahi klinik asistanları hizmeti sürdürmeye çalışıyor. Bu durum bakanlığını nasıl bir sağlık planlaması yaptığını ortaya seriyor. Vatandaş bu sorunların farkında değil, karşısında beyaz önlüklü birini görünce tedavim oldu sanıyor” dedi. İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nden geçici görevlendirme ile ilgili detaylı listeyi web sitelerine koymalarını, listeleri neye göre yaptıklarını açıklamalarını istediklerini ifade eden Op. Dr. Kaptaner, “Yapılanlar oldu bittiye getirilmek isteniyor. Bu mantıksızlık içinden çıkıp, masabaşında bir anlaşmaya varılmasını istiyoruz. ‘Ben yaparım olur’ diyerek değil, geçici görevle yerinden alınan hekimin çalıştığı kurumun yöneticilerinin de fikri alınsın. ‘Hekiminizi başka bir kurumda görevlendirirsek siz mağdur olur musunuz?’ diyen yok” dedi.

Boş kadrolara atama yapılsın

İzmir Tabip Odası Yönetim Kurul Üyesi Uzm. Dr. Mete Güzelant, “Yıllardır koroner yoğun bakımda çalışmış bir hekim arkadaşımız çocuk hastanesinde acil servise geçici olarak görevlendiriliyor. Bu durum tehlikeye davet çıkırıcı bir uygulamadır. Sesimizi duyurmak için defalarca Sağlık Müdürlüğü’ne yazı gönderdik. Geçici görevlendirmenin neye göre, kime göre olduğunu sorduk. Bize gelen cevap ‘Gerekli yere görevlendiriyoruz’ oldu. Hiç bir açıklama yok, sorularımızın cevabı yok. Tıp fakültesini bitiren her hekim her yerde çalışır gibi yanlış ve dayatmacı tutum karşısında, işlerin iyice içinden çıkılmaz bir hale geldiğini söylüyoruz. Bir de bunun yanında aile hekimlerine acillerde nöbet tutturmanın yolları aranıyor. Aslında sağlık politikasının ne kadar kötü ve başarısız olduğunu başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere, İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Halk Sağlığı Müdürlüğü de farkında. Ama diyecek ve yapacak hiç bir şeyleri kalmamıştır. Kendi yarattıkları bir sistem içine düştüler ve çıkamıyorlar” dedi. Dr. Güzelant sözlerine şöyle devam etti: “Bunlar olurken sağlık harcamaları 50 milyar doları bulmuş. Devletin eli her geçen gün vatandaşın cebine gidiyor. Yeni kısıtlamalar ve tamamlayıcı sigortaların yolları hazırlanıyor. Sağlık çalışanlarını ezerek ve mutsuz ederek, sağlık sistemi sağlıklı yürümez. İzmir’de az olan hekim sayısının artması, boş olan kadroların geçici görevlerle değil, yeni atamalarla doldurulmasını istiyoruz.”

Nihal Işık- Haber Ekspres Gazetesi

“Geçici görevlendirmeler tehlikeye davet çıkarıyor” için 2 yanıt

”gerekli yerlere geçici görevlendirme çıkarıyoruz” açıklaması kesinlikle yetersiz. çeşme devlet hastanesi sezon yoğunluğu bahanesiyle günlük hasta girişi 700-1000 olan eğitim araştırma hastanelerinden acil uzmanı talep ediyor. uzmanlar tek muayene odası ve 2 sedyesi olan ve tetkik ve olanakları yetersiz olduğu için sadece hasta sevk edilebilen hastanede haftasonları 64 saatlik blok nöbetler tutmaya zorlanmaktalar. Ancak orada çalışanlar bilirler, hastanenin uzmanları 365 gün boyunca icap veya nöbet tutmamaktadırlar. ve hatta hastane şef nöbet listesi adı altındaki listelerini de pratisyenlerin göremeyeceği şekilde acil servise değil poliklinik odalarına asmaktalar.işin ilginç tarafı tutmadıkları icap ve nöbetlerin parasını da almaktalar. acil durumlarda telefon edildiğinde telefonlarını başhekim de dahil açmamaktadırlar. mesai saati bitmeden hastaneden ayrılmaları da ne kadar rahat çalıştıklarının en büyük göstergesidir. hafta içi ve diğer aylarda acil uzmanına ihtiyaçları yoksa niçin sadece hafta sonları ihtiyaçları olsun, hafta sonu değişen tek şey hasta sayısıdır, hasta profilindeki değişiklik değil. oranın uzmanlarının şef nöbetinde halledilebilecekleri problemler bizlerin üzerine atılarak siesta tadındaki hayatlarına devam etmekteler.

İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi FTR kliniğindeki bir uzman hekim, Aliağa’daki uzman FTR hekimi açığını fırsat bilerek oraya geçici görevle gönderilmiş, ancak bu nasıl bir geçici görevse, 1 yılı aşkın bir süredir devam etmekte. Üstelik klinikte kalan uzman sayısı yetersiz olduğu için biz asistanlar normalde sadece uzmanların çalıştığı Gaziemir semt polikliniğinde çalışmak zorunda bırakılmaktayız. Hatta uzmanlarımız bayan olduğu ve onların yerine çalıştığımız için sadece bayan asistanlar semt polikliniğine gönderiliyor ve klinik sorumlusu utanmadan “Uzman….’miş gibi davran, sorarlarsa ismini söyleme” diyebiliyor bize. Uzmanların MHRS’den randevu almış hastalarına bile biz bakıyoruz ve bence o insanların haklarını gasp etmiş oluyoruz. Resmen evrakta sahtecilik değil de nedir bu? Yani geçici görevlendirmelerden sadece uzmanlar değil asistan hekimler de yeterince mağdur olmakta. Aliağa’ya eş durumu atamasıyla yeni bir FTR hekimi atanmasına rağmen, oraya giden uzmanımız halinden çok memnun olacak ki, geri dönmemek için elinden geleni yapıyor Bu ülkede dönen sahtekarlıklara sırf asistan olduğum için alet olmaktan midem bulanıyor artık…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.