Kategoriler
Haberler

Hamile kalamama ve tüylenmenin nedeni yumurtlamaya dirençli foliküller

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erbil Doğan, polikistik over sendromunun hamile kalamama, vücutta tüylenme, sivilce ve adet düzensizliği gibi problemlere yol açtığını söyledi

Polikistik over sendromu, kadınlarda yumurtlama olmaması ve buna bağlı olarak ortaya çıkan adet düzensizliği, tüylenme, kilo alma, gebe kalamama veya zor gebe kalma gibi belirtilerle seyredebilen bir hastalık. Normalde adet döngüsünün ilk gününden itibaren olgunlaşmaya başlayan yumurta hücresini barındıran içi sıvı dolu kesecik, yani folikül, çeşitli nedenlerle gelişememekte ve gelişimin yarıda kalması, her defasında yumurtalıklardan birinde milimetrik boyutlarda bir kistin oluşmasına neden oluyor.

Hap, iğne ile yumurtlama sağlanıyor

Polikistik over sendromunun, endokrinolojik yani hormonel ve yumurtlama problemine neden olan bir hastalık olduğunu söyleyen Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erbil Doğan, polikistik over sendromlu kadınlarda foliküllerin normalden 2-3 kat fazla olduğunu belirtti. Prof. Dr. Doğan, “Bu foliküller yumurtlamaya dirençli. Vücutta tüylenme, sivilce, adet düzensizliğine de neden olurlar. Tüp bebek denediğimiz zaman, yumurtalar fazla olduğu için aşırı uyarılma da oluyor. Sadece yumurtlama kendiliğinden olamıyor, mutlaka dışarıdan hap veya iğne ile müdehale etmemiz gerekiyor. Androjen yani erkeklik hormonunun biraz daha fazla olduğu için tüylenmeler oluyor. Hastamıza bu hormonu baskılayan ilaçlar da veriyoruz” dedi.

Yumurta sayısı yaş ile azalıyor

Bir kız bebeğin anne karnında 7 milyon yumurtası olduğunu, bu rakamın doğum anında 2 milyona indiğini söyleyen Prof. Dr. Doğan, “Yumurtalar kız çocukları adet görmeye başladıklarında 450 bine kadar düşer. Bu yumurtaların her ay 20-30 tanesi adetle gelişir ve sadece 1 tanesi yumurtlamaya gider. Bu döngü her ay bu şekilde tekrarlanır. Yaş ilerledikçe de yumurta sayısı gitgide azalır. Polikistik over sendromu olan kişilerin yumurta sayısı çok fazla ama yumurtlamaya dirençli olduğu için hamile kalamıyorlar. Tedavi için yaptığımız hap veya iğne kullanımı ile yumurtlamanın olmasını sağlayabiliyoruz” dedi.

Nihal Işık- Haber Ekspres Gazetesi

“Hamile kalamama ve tüylenmenin nedeni yumurtlamaya dirençli foliküller” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.