Kategoriler
Haberler

hastanelerdeki stok fazlası ürünler, ihtiyacı olan hastanelere devredilecek

Sağlık Bakanlığı, azami stok miktarı üzerinde stok bulunduran hastaneleri uyardı. Bakanlık, stok fazlası ürünlerin, ihtiyacı olan hastanelere devredilmesini istedi.

 

Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkan Yardımcısı Orhan Koç imzasıyla, valiliklere ‘Azami Stok Miktarı Üzerinde Stok Bulunduran Kurumlar’ konulu bir yazı gönderdi. Yazıda, geçen yıl yayınlanan genelge ile hastanelerde azami stok miktarı üzerinde stok bulundurulmamasının düzenlendiği hatırlatıldı. Bununla birlikte, yapılan incelemelerde bazı hastanelerin azami stok miktarının üzerinde stok bulundurduğunun anlaşıldığı kaydedildi. Söz konusu hastanelerin, mal kabullerini azami stok miktarına göre ayarlamaları, yüksek stokla çalışmamaları hususunda yazılı olarak uyarılmaları istendi. Aylık ödenek tahsisinde bu durumun negatif parametre olarak yansıtılacağı ifade edildi.

 

Yazıda, yüksek stokla çalışan kurumların, halihazırdaki stok fazlası ürünleri ihtiyacı olan hastanelere devretmesini istendi. Hareket görmeyen kalemlerin tekrar değerlendirilerek yıllık ihtiyaç miktarlarının yeniden güncellenmesi ve gerçek ihtiyacın üzerinde alınan malzemelerde 4735 Sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu’nun 24’üncü maddesi kapsamında iş eksilişine gidilmesi konusunda ilgililerin uyarılması talimatı verildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.