Kategoriler
Haberler

İki su firmasının damacana suları son kontrolde temiz çıktı

Sakarya Valiliği, damacana sularında kirlilik tespit edilen ‘Buzdağı’ ve ‘Kardelen’ adlı su işletmelerinden alınan ikinci kontrol numunelerinin İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmeliğe’ uygun olduğunu bildirdi.

 

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın talimatıyla 27-28 Temmuz tarihlerinde, il sınırları içinde faaliyet gösteren su işletmelerinde dolumu yapılan 19 litrelik damacana sulardan örnek alındığı ve analiz için İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü Hıfzıssıhha Laboratuvarı’na gönderildiği hatırlatıldı.

 

Açıklamada, 3 Ağustos’ta Sağlık Bakanlığı tarafından ilde faaliyet gösteren su işletmelerinin 19 litrelik damacana su örneklerinin İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmeliğe uygun olmadığının açıklandığı kaydedildi. Açıklamada, durumun, aynı gün ilgili işletmelere bildirildiği ve eksiklerini gidermeleri için gerekli işlemlerin ivedi olarak yapılmasının istendiği vurgulandı.

 

Konuyla ilgili eksiklikleri giderdiklerini belirten Buzdağı ve Kardelen adlı su işletmelerinden, 4 Ağustos’ta kontrol numunelerinin alınarak Ankara Hıfzıssıhha Laboratuvarı’na gönderildiği belirtildi. Açıklamada, şunlara yer verildi:

 

“Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı Çevre Sağlığı Daire Başkanlığı tarafından Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne gönderilen faks ile Buzdağı ve Kardelen adlı su işletmelerinden alınan ikinci kontrol izleme numunelerinin ‘‘İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmeliğe’’ uygun olduğu yönünde bilgi ulaşmış bulunmaktadır. EDK Lara, Hazar Vox Nida ve Hünkar adı altında faaliyet gösteren su işletmelerinden ise kendi talepleri doğrultusunda 6 Ağustos’ta kontrol numunesi alınmıştı, ancak bu numunelere ilişkin kontrol analiz çalışmaları, İstanbul Hıfzıssıhha Laboratuvarı’nda devam etmekte olup henüz sonuçlanmamıştır. Revan adlı su işletmesinden kendi talepleri doğrultusunda ikinci kontrol izleme numunesi, 9 Ağustos 2012 tarihinde (bugün) alınmıştır. Bu işletmelere ait sonuçlar elimize ulaştığında derhal duyurulacaktır.”

 

Eksikliklerini gideren ve kontrol analiz sonuçları uygun çıkan su işletmelerinin damacana su üretimine devam edebilecekleri ifade edilen açıklamada, “Adı geçen işletmelerden bir ay süreyle haftada bir kez numune alınacaktır. Bir ay sonunda alınan haftalık kontrol izleme numuneleri uygun çıkan işletmeler ve bu alanda faaliyet gösteren tüm işletmelerden olduğu gibi, ilgili mevzuatında belirtilen sıklık ve aralıklarla kontrol izleme numuneleri alınmaya ve konu yakından takip edilmeye devam edilecektir. İlimiz, kaynak suyu üretiminde, Türkiye’de öne çıkan ilk üç il arasında yer almaktadır. Su ile ilgili tüm analizlerin İl Halk Sağlığı Laboratuvarı’nda yapılamaması önemli bir eksikliktir. Halk Sağlığı Laboratuvarı’nın yeterli seviyeye getirilmesi yönündeki çalışmalar hızla devem etmektedir.” denildi.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.