Kategoriler
Haberler

İngiltere’deki ekonomik kriz sebebiyle 1000 kişi intihar etti

Britanya Tıp Dergisi’nde (BMJ) dün yayınladığı bir araştırma raporu, Avrupa’daki ekonomik krizin intihar vakalarını artırdığını ortaya koydu.

 

Araştırmaya göre, İngiltere’de 2008-2010 yılları arasında yaşanan ekonomik durgunluk (resesyon) ve buna bağlı olarak işsizliğin artması, 1000’den fazla kişinin daha intihar etmesine yol açmış olabilir. Bu yıllar arasında ekonomik kriz yaşanmaması halinde, İngiltere’deki intihar sayısının erkeklerde 845, bayanlarda ise 155 daha az olabileceği istatistiki olarak ortaya konuyor.

 

BMJ araştırmasında ayrıca, 2000-2010 tarihleri arasında işsizlik oranlarında yıllık olarak yaşanan her yüzde 10 artışın, erkeklerdeki intihar vakasını yüzde 1,4 arttırdığı kaydediliyor.

 

Araştırmayı yürüten Cambridge Üniversitesi öğretim görevlisi Sosyolog David Stuckler, “Araştırma sonuçları, olimpiyat oyunlarıyla oldukça neşeli günler geçiren İngiliz halkının, önümüzdeki günlerde ekonomik sorunların tetikleyeceği zor bir sürece hazırlıklı olması gerektiğini gösteren ürkütücü bir ikaz niteliği taşıyor.” yorumunda bulundu.

 

Stuckler ayrıca, ekonomik kriz sebebiyle oluşan işsizlik sorunlarının intihar vakalarını arttırmasının yanı sıra insanlardaki ruhi rahatsızlıklar, stres, bunalım, korku ve endişeyi artırdığına; buna bağlı olarak da birçok psikolojik ve fiziksel hastalığı tetiklediğine dikkat çekti. İşsizliğin artmasının, kürtaj ve alkol kullanma oranlarını da artırdığı belirtiliyor.

 

Yine Stuckler’in yöneticiliğini yaptığı ve geçtiğimiz ay açıklanan diğer bir araştırmada da, 2007-2009 yılları arasında, ekonomik kriz ve işsizliğe bağlı olarak, Avrupa’daki intihar oranlarının keskin bir şekilde arttığı ortaya çıkmıştı. Söz konusu araştırmada, ekonomik krizin en çok vurduğu Yunanistan ve İrlanda’daki intihar vakalarının diğer ülkelere nazaran daha fazla arttığı kaydedilmişti.

 

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), her yıl ortalama 1 milyon insanın intihar ederek yaşamına son verdiği tahmininde bulunuyor. Bu rakam, yılda her 100 bin kişiden 16 kişinin veya her 40 saniyede 1 intihar vakasının yaşandığı anlamına geliyor. WHO ayrıca, intihar ederek yaşamını yitiren her bir kişini, öncesinde ortalama 20 kez intihar teşebbüsünde bulunduğunu bildiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.