Kategoriler
Haberler

İşte İzmir İşte Duyarlılık! *Son Dakika

 

Sosyal medya platformları üzerinden organize olan İzmirliler yaralı askerlere kan vermek için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kan Merkezi’nde uzun kuyruklar oluşturdu. 20 dakika gibi kısa sürede tüm kan ihtiyacı tamamlandı. Yaralı askerlerin bakımı EÜTF’de devam ediyor.

İzmir’in Foça ilçesinde askeri servis aracının geçişi sırasında düzenlenen bombalı saldırıda yaralanan askerlere kan vermek için vatandaşlar adeta seferber oldu. Bir askerin şehit olduğu terör saldırısında yaralanan 11 askerden altısı Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi, ikisi İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma, üçü ise Menemen Devlet hastanelerine kaldırıldı. Bunlardan Hasan Furkan Özman, EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji Bölümü’nde ameliyata alındı.

EÜ, yaralı askerlerin kan ihtiyacı için sosyal paylaşım sitelerinde ve kendi radyosu olan Radyo Kampus’te anons yaptı. Hızla yayılan çağrıya cevap veren çok sayıda vatandaş, hastanelerin önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Acil kan ihtiyacının kısa sürede karşılandığı da yine internette duyuruldu.

Bu arada alarma geçen Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezi Bölge Müdürlüğü de Güvenli Kan Temini Programı çerçevesinde olağanüstü durumlar için ayrılan kritik kan stoğundan hastanelere gönderdi. Saat 11.30’a kadar ek kan transferi yapıldı. Türk Kızılayı Ege Bölge Müdürü Dr. Gökay Gök, yaptığı açıklamada yaralı askerlerin kan ihtiyacının karşılanması için hemen harekete geçtiklerini belirterek, sıkıntı olmadığını söyledi. Dr. Gök, “Kritik kan stoklarımızdan her grup kan, ilgili hastanelere gönderilmiştir. 9 Ağustos 2012 saat 11.30’a kadar yapılan ek kan transferleri, tekrar bölge müdürlüğümüzce sağlanmıştır. Ayrıca talep edilmesi halinde 2 bin 500 ünite eritrosit, 500 ünite trombosit ve 7 bin ünite taze donmuş plazma stoklarımızla yüzde 100 acil kan ihtiyacını karşılayabilecek durumdayız.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.