Kategoriler
Haberler

Nakil skandalı büyüyor

Almanya’nın Göttingen ve Regensburg üniversitelerinin kliniklerinde patlak veren organ nakli skandallarının ardından bağışlanan organları haksız kişi ve kurumlara veren müesseselere ağır cezalar verilecek.

 

Federal Sağlık Bakanı Daniel Bahr başkanlığında toplanan uzmanlar, bu tür skandallara imza atan klinikleri kapatma ve doktorları meslekten atma kararı aldı. Ayrıca organ nakilleri kararı için en az üç doktorun onayı aranacak. Böylece sadece organ bağışlarını kötüye kullanan doktorlar değil, onları istihdam eden kurumlara karşı da yaptırımlar uygulanacak.

 

Bakan Bahr, bazılarının yaptığı hatalar nedeniyle halkın organ bağışına güveninin kaybedilmesini asla kabul etmeyeceklerini söyledi.

 

Göttingen Hastanesi’nde bir doktorun bazı hastalarının hasta verileri ile oynayıp onlara daha çabuk organ nakli yapılmasını sağladığı ileri sürümüştü. Savcılığın 20 vakayı araştırdığı kaydedildi. Bu ay kurulan özel bir komisyonun, Almanya’daki organ nakli vakalarını gözden geçirdikleri belirtildi.

 

Almanya’da 12 bin hastanın organ nakli beklediği ifade ediliyor. 2000 ve 2011 yılları arasında ise toplam 50 bin 539 organ nakli yapıldığı kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.