Kategoriler
Haberler

‘Nargile, vereme davetiye çıkarıyor’

Uzmanlar, nargilenin sigara dumanı kadar insan sağlığına zarar verdiğini belirtiyor. Antalya Manavgat Sağlık Derneği(MASADER) Başkan Yardımcısı Genel Cerrahi Uzmanı ve Op. Dr. Emin Canan, nargile dumanının sigara dumanı gibi sağlığa zararlı olduğunu ve akciğer kanserine davetiye çıkardığını söyledi. Nargilenin zararlı olmadığı söylentilerinin gerçeği yansıtmadığını, bunun tütün endüstrisinin bir oyunu olduğunu belirten Canan, nargilenin marpucu değişse de su devir daimi değişmediği için aynı zamanda verem hastalığına davetiye çıkardığını kaydetti.

 

Yasa gereği 18 yaşından küçüklerin nargile içirilmesinin yasak olduğunu belirten Canan, tütün mamulleri satışlarında olduğu gibi 18 yaşından küçüklerin de nargile içmesinin yasak olduğunu söyledi. Canan, “Nargile dumanı sigara gibi sağlığa zararlı. Nargile gençler arasında tütün ve tütün mamullerine başlamada atlama tahtası. Ülkemizde maalesef nargile içimini gençler arasında şirin gösteriyor. Bu tamamen tütün endüstrisinin bir oyunu. Nargile içimi aynı zamanda vereme davetiye çıkarıyor. Nargilede marpuç değişse bile su devir daimi değişmediği için vereme yakalanma riski çok yüksek. ” dedi.

 

Öte yandan Yeşilay Manavgat Şube Başkanı Fatih Kaplan, yaptığı açıklamada, kapalı alanlarda tütün mamulleri içiminin kontrolü yanında 18 yaşından küçüklere nargile içiren yerleri sıkı takibe aldıklarını söyledi. Kapalı alanlarda sigara içimi ve 18 yaşından küçüklere nargile içirten yerleri duyarlı vatandaşlık gereği Alo 155’i aramalarının yeterli olacağını belirten Kaplan, eğitim çalışmalarıyla nargilenin de sigara kadar zararlı olduğunu anlatarak toplumun bilinçlendirdiklerini kaydetti. Kaplan, Toplumumuzda maalesef tütün endüstrisinin yaptığı şirin gösterme çalışmalarıyla nargile dumanlı zararsız gösterilmeye çalışılıyor. Eğitim çalışmalarıyla Manavgat’ta bu algıyı çıkmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

 

Kaplan, geçtiğimiz yıl 2 milyon 200 bin sigara tiryakisinin tütün mamullerini bıraktığını bu sene bu rakamın 4 milyon olmasını beklediklerini kaydetti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.