Kategoriler
Haberler

Prof. Dr. Mustafa Cirit: “Somali’de 250 bin hastaya hizmet verildi”

Türk doktorları Somali’de 250 bin hastaya sağlık hizmeti verdi

RESUL CENGİZ | DENİZLİ – 14.08.2012 11:58

Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESAFED) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Cirit, Somali’de yaşanan insanlık dramına sessiz kalmadıklarını belirterek, bu ülkede 250 doktorun 250 bin hastaya poliklinik ve acil hizmeti verdiğini söyledi. Denizli Sağlık Derneği (DESADER) üyesi doktorlar, aileleriyle birlikte Twentyx’de düzenlenen iftar yemeğinde biraraya geldi.

Yemekten sonra konuşan DESADER Başkanı Şahin, dernek çatısı altında bugüne kadar gönüllü olarak binlerce insana sağlık hizmet götürüldüğünü belirterek, “Gönüllü sağlıkçı arkadaşlarımız, hem yurtiçi hem yurtdışında birçok insana sağlık hizmeti götürdü. Bu çalışmalar halen sürüyor. Sağlık kapsamı içinde Kenya ve Somali’de binlerce çocuk sünnet edildi. Bu ülkede kısa ve uzun vadede birçok çalışma devam ediyor. Sudan’da hizmetlerimiz sürüyor. Gerek katarakt gerekse sünnet projeleriyle binlerce insana el uzattık.” dedi.

ESAFED Başkan Yardımcısı Cirit ise federasyonun kurulduğu günden bu yana dünyanın ve Türkiye’nin gündeminde olan Somali’deki insanlık dramına sessiz kalmadığını anlattı. Prof. Dr. Cirit, “Somali’de 250 doktorumuz görev yaptı. Gönüllü sağlık ekiplerimiz, 250 bin hastaya poliklinik ve acil hizmeti verdi. Ülkeye binlerce ton ilaç ulaştırdık. Somali’de doktorluk eğitimi alan pratisyenlere uzmanlık eğitimi verilmiyor. Bu kapsamda Somalili doktorlara, ülkemizde uzmanlık eğitimleri vermeye başladık. Ülkelerine döndüklerinde hem sağlık hizmeti veriyor hem de pratisyenleri eğitiyorlar. Somali’de federasyonumuz tarafından yapımı süren eğitim ve araştırma hastanesini de yıl sonunda tamamlayarak hizmete açmayı planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Daha sonra Somali ve Kenya’da gönüllü sağlık hizmeti veren sağlık personellerine teşekkür belgesi takdim edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.