Kategoriler
Haberler

Prof. Dr. Nurettin Ünal: “Bebek ölümlerinde ciddi yol aldık”

Başhekim Prof. Dr. Ünal, “Yeni doğan servisinde mortalite yani ölüm oranı en düşük oranda o bebeği yaşatmaya çalışıyoruz. Bebeği yaşatırken de özürsüz olarak, tam sağlıklı bir şekilde yaşamasını hedefliyoruz. Hastanemizin son 6 aylık bebek ölüm raporlarına göre 10 bin yatan bebekte 93 bebek ölümü var. Bu iyi bir rakam” dedi

Nihal Işık, Haber Ekspres Gazetesi- Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hasta, hasta yakını ve çalışan memnuniyeti bir bütün olarak ele alınıyor. 372 yataklı hastanede insan onuruna uygun, en kaliteli hizmetin verilmesi için çalışılıyor. Başhekim Prof. Dr. Nurettin Ünal, Behçet Uz Çocuk Hastanesi’nin bir marka olduğunu ve bu markaya yakışır hizmet verilmesi için 200 hekim, 325 hemşire, 30 ebe, toplamda ise 850 personel ile çalıştıklarını söyledi.

Randevu sorununu çözeceğiz

Öncelikli görevlerinin hastalarını en iyi sağlık hizmetini vererek tedavi etmek olduğunu söyleyen Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başkekimi Prof. Dr. Nurettin Ünal, 2yıl önce Türkiye’nin ilk çocuk obezite merkezini açarak, dünyanın ve Türkiye’nin gelecekte en önemli sorunu hale gelecek sağlık sorunu için bir adım attıklarını belirtti. Prof. Dr. Ünal, “Çocukluk çağından itibaren beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzı değiştirilmeli. Türkiye’de nüfusun yüzde 30’unda kilo fazlalığı var. Sağlık Bakanlığı’nın da önceliğini yaptığı obeziteyle mücadele programı ile vatandaşların ideal kiloda sağlıklı bir şekilde yaşamaları amaçlanıyor. Yemek yeme alışkanlığının yanında yaşam tarzının da değişmesi gerekiyor. Oturduğumuz yerde kumanda ile kanalları değiştirip, perdeyi açıp kapatıp, lambayı açıp kapatabiliyoruz. Dışarı çıktığımızda 100 metre mesafeye bile araçla gidip geliyoruz. Tüketilen gıda maddeleri ya da herhangi bir ürün internetten siparişle alınıyor. İnsanlar hiç kımıldamadan herşeye ulaşabiliyor” dedi. Prof. Dr. Ünal sözlerine şöyle devam etti: “Obezite ile mücadele topyekün bir savaş olup, asitli, şekerli, fast food gibi ürünlerin reklamlarda yer almaması gerekiyor. Her yiyeceği bir asitli içecekle özdeşleştirmek yanlış. Obezitenin artmasıyla kalp damar, hipertansiyon, böbrek, solunum yolu hastalıkları da artacak. Çocuk obezite kliniğimiz de nisan ayına kadar randevularımız dolu. Obezite ile mücadelenin başladığı bu dönemlerde bu durumun çözülmesi için Sağlık Bakanlığı’nı aradım ve durumu bildirdim. Obez bir çocuğa aylar sonra randevu vermek istemiyoruz. Durumu bir şekilde çözeceğiz.”

Son 6 ayda 93 bebek ölümü var

Teknik donanımı yüksek yeni doğan yoğun bakım servisleri ile bebek ölümlerinin sıfırlanmaya çalışıldığını, doğan her bebeğin yaşamaya hakkı olduğunu söyleyen Başkekim Prof. Dr. Nurettin Ünal, yeni doğan servislerinde yapılacak erken tanı, enfeksiyon önlenmesi ve ufak müdahaleler ile bebek ölümlerinin çok düşük seviyeye indirilebileceğini ifade etti. Prof. Dr. Ünal, “Hastanemizde 20 yılın üzerinde bir süredir yeni doğan servisimiz bulunuyor. Bebek bu servise geldiğinde mortelite yani ölüm oranı en düşük oranda olarak o bebeği yaşatmaya çalışıyoruz. Bebeği yaşatırken de özürsüz olarak, tam sağlıklı bir şekilde yaşamasını hedefliyoruz. Hastanemizin son 6 aylık bebek ölüm raporlarına göre 10 bin yatan bebekte 93 bebek ölümü var. Bu iyi bir rakam. Ama ölümü sıfıra indirmeyi amaçlayarak çalışıyoruz. Hastanemiz sadece İzmir ve Ege Bölgesi’nden değil Türkiye’nin her yerinden gelen bebeklerin tedavisi yapılıyor” dedi. Prof. Dr. Ünal sözlerine şöyle devam etti: “Prematüre doğan bir bebek, yeni doğan servisimizde tedavisi yapıldıktan sonra çocukta gelişimsel bir problem var mı? diye çocuk 3-4 yaşlarına geldiğinde yapılan testler var. Hastanemizde kurduğumuz ‘gelişimsel pediatri’ ünitesi ile daha küçük yaşlarda bu testleri yapıyoruz. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa, çocuğun sakat kalma riski o kadar az olur. Gelişimsel pediatri bu geçiş süresinde bizim için çok iyi, pediatrinin yeni ve önemli bir ihtisas dalı.”

Özellikli klimalarda eksik giderilecek

‘Hastanede klima sorunu var’ şeklinde çıkan haberler için açıklama yapan Başhekim Ünal, 3 yıl önce göreve başladığında hastanede hem çalışanların odalarında hem de polikliniklerde çok az sayıda klima olduğunu, göreve gelmesiyle 253 tane klima aldıklarını söyledi. Prof. Dr. Ünal, “Hem hasta ve yakınları sıra beklerken rahat etmeli hem de hastanede çalışan personel rahat etmeli. Bu noktalarda şu an bir sorun yok. İyi bir düzeye gelindi. Fakat özel servislerde bu klimaların kullanılması doğru değil. Hijyenik iklimlendirme denilen özel hepafiltreli klimaların servis içine yerleştirilmesi gerekiyor. Pozitif basınçlı odalarda bu özel filtrenin amacı virüs ya da partikülleri odaya tekrar vermemesi. Dışarıdan alınan temiz hava odaya püskürtülüyor. Onkoloji, intaniye, ameliyathane yoğun bakımlarda bu sistemlerde klimalar olmalı. Herhangi bir mağazaya gidip, evlerimizde kullandığımız klimaların alınıp, buralara takılması uygun değil. Yoksa odada yatan bir önceki hasta yüzünden diğer hasta risk altına girer. Şu an hastanemizde prematüre yoğun bakım, genel cerrahi ve intaniyenin belli kısımlarında bu özelliklere sahip, komple kanallar içinde olan klima sistemi var. Fakat yeni binamıza geçtiğimiz zaman bu sistemi özellikli servislere komple yaptıracağız” diye konuştu.

Yeni bina nefes aldıracak

Hastane kapasitesinin çok fazla dolu olması nedeniyle yapılacak acil ve yoğun bakımlar ek binasının Sağlık Bakanlığı’ndan onayının alındığını, yatırım programı alım aşamasına kadar geldiğini belirten Başhekim Ünal, “Projemize yatırımın yapıldığı an ihaleye çıkacağız ve inşaata başlayacağız. Projeyi gönderirken 18 milyon liralık bir dosya hazırlamıştık. Bu yeni bina tüp geçitle diğer binaya bağlanacak. Onkoloji, yeni doğan prematüre, acil servis, çocuk yoğun bakım ve hijyenik iklimlendirmenin elektronik bir alt yapının olacağı bu bina hastanemize nefes aldıracak. Behçet Uz’da verilen sağlık hizmetleri çok iyi olsa da binamızın eski ve dolu olması nedeniyle çok fazla yeni cihaz ve yatırım yapamıyorduk. Yeni bina ile en güzel standartlarla, en gelişmiş cihazlarla yine kaliteli sağlık hizmetimizi vermeye devam edeceğiz.

Bina eski ama hizmet kaliteli

Poliklinik binalarının her katında çocuklar için oyun odalarının ve standartlara uygun emzirme odalarının bulunduğunu söyleyen Prof.Dr. Ünal, “Çocuklar bizim geleceğimiz. Onlara en iyi ve kaliteli sağlık hizmetini vermeyi amaçlıyoruz. Binalarımız eski belki ama İzmir’de görev yapan en iyi çocuk hekimleri hastanemizde çalışıyor. Hastanemizde çalışan tüm personel çocuklar ile kendi çocukları gibi ilgileniyor. Behçet Uz Çocuk Hastanesi bir marka ve adına yakışır bir şekilde hizmet veriyor” dedi. Ünal sözlerine şöyle devam etti: “Hastanemiz dünyanın en çok periton yani karından diyaliz takip eden merkezi. 2 bin takipli hasta var. Böbrek yetmezliği olan yeni doğan bir bebeğe hemen diyaliz açabiliyoruz. Bunun dışında yanık merkezimiz de en az hasarlı tedavi ile önemli bir yere sahiptir. Türkiye’nin her yerinden tedaviye gelenler var. Kardiyoloji ve kalp damar cerrahisinde de İzmir’de bir numara olduğumuzu söyleyebilirim. Kalp damar cerrahi uzmanımız Prof. Dr. Nejat Sarıosmanoğlu, 1,5 yıl önce kalp damar cerrahisinin açılmasından sonra 100’e yakın açık ameliyat, toplamda 200 kalp ameliyatı yaptı. Tek uzman olduğu içinde ameliyat sonrası sabaha kadar hastanede kalır. Fedakarlığı için kendisine çok minnettarız.”

Nihal IŞIK
Haber Ekspres Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.