Kategoriler
Haberler

Sağlık Bakanlığı ambulansla silah taşımıyoruz

Sağlık Bakanlığı, CHP Milletvekili Mevlüt Dudu’nun Hatay Reyhanlı ilçesine bağlı sınır köylerinden Suriye’ye mühimmat taşındığı iddialarını yalanladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, CHP Milletvekili Mevlüt Dudu’nun Hatay Reyhanlı ilçesine bağlı sınır köylerinden Suriye’ye mühimmat taşındığını iddia ettiği belirtilerek, “Ambulanslarımızda tıbbi müdahale için gerekli ilaç ve donanım dışında hiçbir şey taşınmamaktadır.” denildi.

Bakanlığa bağlı tüm ambulansların araç takip sistemi ile takip edildiği bildirilen açıklamada, hiçbir ambulansın ülke sınırları dışına çıkmadığına dikkat çekildi. Açıklamada, bazı basın yayın organlarında yer alan CHP Milletvekili Mevlüt Dudu’nun Hatay Reyhanlı sınır köylerinde yaptığı inceleme sırasında, “Orada görüştüğümüz herkes ambulansların Suriye’ye giderken mühimmat götürdüğünü, gelirken de yaralı getirdiğini söylüyor.” şeklinde beyanı ve iddiası üzerine açıklama yapılmaya gerek duyulduğu kaydedildi.

Suriye sınırından Türkiye’ye 29 Nisan 2011 tarihinden bugüne kadar gerek yaralı olarak gerekse sığınma amaçlı Suriye vatandaşlarının giriş yaptığı bilindiğine dikkat çekilen açıklamada, son 3–4 aydır özellikle sınır ilçelerimiz olan Reyhanlı, Yayladağı ve Altınözü ilçelerinden yaralı girişlerinin arttığı vurgulandı.

Bugüne kadar Hatay sınırından 2 bin 100 yaralı Suriye vatandaşının ambulanslarla hastanelere getirildiği ve tıbbi müdahalelerinin yapıldığı kaydedilen açıklamada, “Sınırımızdan ülkemize herhangi bir yaralı girişi olduğunda, 112 Komuta Kontrol Merkezi aranarak ambulans istenmektedir. Ambulanslarımız yaralıları alarak hastanelerimize nakletmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.