Kategoriler
Haberler

Sağlık Bakanlığı’ndan Ramazan sonrası beslenme önerileri

Sağlık Bakanlığı, Ramazan ayının son bulmasıyla yeme alışkanlığından doğabilecek sağlık sorunlarına karşı uyarı ve önerilerde bulundu.

 

Konu hakkında yazılı açıklama yayımlayan Bakanlık, vatandaşlara Ramazan Bayramı’nda da yeterli ve dengeli beslenme uyarısı yaptı. Açıklamada Ramazan boyunca günlük öğün sayısının azalması ve beslenme düzeninde meydana gelen değişiklikler nedeniyle, bireylerin psikolojik olarak bayramda daha fazla yeme eğilimine girebileceğine dikkat çekildi. Bayram ziyaretlerinde ikram edilen tatlılara dikkat edilmesi gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, aksi halde hazımsızlık ve sindirim sisteminde bazı sorunların yaşanabileceğine yer verdi.

 

Sağlık Bakanlığın bildirisinde şu öneriler yer aldı: Yeterli ve dengeli beslenmek için 3 ana ve 2 ara öğünde yeterli miktarda beslenilmeli. Güne hafif kahvaltıyla başlanmalı. Besinler iyi çiğnenmeli, yemekler yavaş yenmeli. Tatlı tüketimine dikkat edilmeli, çevrenin ısrarcı tutumlarından uzak durmalı. Bol sıvı tüketilmeli, günde 1.5- 2 litre su içilmeli. Sindirim sistemin düzenli çalışması için posa içeriği yüksek sebze ve meyve yenmeli. Diyabet, kalp-damar hastaları ve yüksek tansiyonu olan hastalar daha önce uyguladıkları diyabeti bayram süresince de uygulanmalı. Yaşlılar ve tansiyon hastaları da çay ve kahve tüketimine dikkat etmeli. Gece sahurlarına devam edilmemeli. Şeker ürünleri satın alınırken, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan izinli olmasına, son kullanım tarihlerine ve ambalajlarına dikkat edilmeli.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.