Kategoriler
Haberler

Sağlık Bakanlığı’nın onayı olmayan ürünler risk içeriyor

Ecz. Tuncay Sayılkan

İzmir Eczacı Odası Başkanı Ecz. Tuncay Sayılkan, “İnsan sağlığını etkileyecek bir hususta görev ve yetkiyi dağıtmamak gerekiyor. Sağlıkla ilgili her konunun muhatabı ve sorumlusu Sağlık Bakanlığı olmalı” diye konuştu

Nihal Işık– İzmir Eczacı Odası Başkanı Ecz. Tuncay Sayılkan, 80’li yıllarda Tarım Bakanlığı’ndan alınan ruhsatlarla satışa sunulabilen ürünlerin devlet tarafından da bedellerinin ödendiğini, uzun yıllar sonra bu ürünlerin gıda takviseyi olarak sayılıp, ödenmemeye başlandığını söyledi. Ecz. Sayılkan, “Bu gelişmeler olurken gariptir ama girişimcilere serbest bir pazar bırakıldı. Girişimciler yurtdışından getirdikleri bitkisel içerikli ürünler için Tarım Bakanlığı’na parayı yatırıp, kısa sürede ürünün ruhsatını alabiliyor. Daha sonra o ürünü istedikleri yerde satma gibi bir özgürlükleri de bulunuyor. Denetim konusuna gelince, hadi eczanede satılanlar denetlendi diyelim, peki ya diğerleri? Eczane dışında nerelerde bu ürünlerin satıldığı nasıl tespit edilecek? Eczaneleri İl Sağlık Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Kurumu, Maliye ve Eczacı Odaları denetliyor. Bir de üzerine Tarım Bakanlığı’nın denetlemesi sorunu mu çözüyor? Sahte ürünler açığa mı çıkıyor? Zaten eczanede ruhsatsız ürün satılmaz. Bunu bile bile yanlış yerler denetleniyor, internetten ve eczane dışındaki yerler satışa devam ediyor” dedi.


Yetkiyi dağıtmamak lazım

İnsanların eczaneler dışında aldıkları her ürünün risk içerdiğini, hatta sadece Tarım Bakanlığı’nın onayı olan, Sağlık Bakanlığı’nın onayı olmayan ürünlerin bile risk içerdiğini söyleyen Ecz. Sayılkan, “Her sene başka bir isim altında ürünler satılmaya devam ediyor. İnsanların umutları satılıyor, dolandırıcılık zihniyeti değişmiyor. Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsat almak 1 yılı geçiyor. Ürünün tüm endikasyonları tek tek inceleniyor, bir çok test yapılıyor. Tarım Bakanlığı ise ürüne kısa sürede ruhsat verdiği için ürünler kontrolsüz, etkileri tam bilinmeden piyasaya yanlış kanallar aracılığı ile sunuluyor. İnsan sağlığını etkileyecek bir hususta görev ve yetkiyi dağıtmamak gerekiyor. Sağlıkla ilgili her konunun muhatabı ve sorumlusu Sağlık Bakanlığı olmalı” diye konuştu. Sayılkan sözlerine şöyle devam etti: ‘Reklamlara aldanmayın, doktorunuza başvurun’ demek problemi çözmez. İlacın hiç bir şekilde reklamının olmayacağını defalarca söyledik. Bir vatandaşımız hayatını kaybettiğinde, sadece o ürünün firmasının adı değişmemeli. Cezalar caydırıcı olmalı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.