Kategoriler
Haberler

Şarbon salgını: 7 kişi hastaneye kaldırıldı, bir ölü

Rusya’nın Sibirya bölgesinde dana şarbon salgını sonucunda bir çoban hayatını kaybederken, tehlikeli bakterinin 7 kişiye bulaştığı kaydedildi. Hasta olan bir inekten bakteriyi kapan çoban Aleksey Levin’in bir hafta gecikmeli olarak hastaneye başvurması sebebi ile kurtarılamadığı belirtildi.

 

Ria Novosti haber ajansına açıklamada bulunan sağlık yetkilileri, ikisi çocuk olmak üzere 7 kişinin hastaneye kaldırıldığını doğruladı. Enfeksiyon bulaşanlar arasında çobanın 11 yaşındaki oğlu Viktor ve 37 yaşındaki eşi Svetlana da bulunuyor.

 

Altay’ın Drujba kasabasında tespit edilen şarbon salgını nedeniyle bölge karantinaya alındı. Hastalar acilen hastaneye kaldırılırken, Biyski kent hastanesi yetkilileri, gerekli önlemlerin alındığını, hastaların hayati tehlikesinin olmadığını açıkladı.

 

Rusya Acil Durum Bakanlığı kasabada olağanüstü hal ilan ederken, binden fazla evcil hayvana aşı yapıldığı gelen bilgiler arasında. Hastalığa karşı önlem mücadeleleri bağlamında toplam 750 kişinin yaşadığı Drujba kasabasında tüm vatandaşların sağlık kontrolünden geçirildi.

 

Bakterinin insandan insana geçmediği ifade ediliyor.

 

Rusya Halk Sağlığı Dairesi Başkanı Gennadi Onişenko yerel sağlık birimlerinin kasabada durumu kontrol altına aldıklarını, hasta hayvanlarla temasa geçen 32 kişinin gözetim altına alındığını söyledi. Onişenko, “26 Ağustos itibari ile 7 kişi bakteri nedeni ile hastaneye kaldırıldı. Hastalık bulaşan hayvanlar imha ediliyor. Bölge karantina altına alındı.” dedi.

 

Resmi Rossiyskaya Gazeta gazetesi, Ağustos ayının ortalarında da bölgenin Barnaul kentinde 37 yaşında bir vatandaşın şarbon hastalığı yüzünden hastaneye kaldırıldığını hatırlattı.

 

“Şarbon salgını: 7 kişi hastaneye kaldırıldı, bir ölü” için 2 yanıt

Niye ısrarla virüs yazarlar bilmem, virüs yazınca kulağa daha korkutucu geliyor sanırım halbuki şarbonun etkeni olan bakteri en baba bakterilerden biridir. Dayanıklılığını ”spor” oluşturabilme özelliğini bakteri olmasına borçlu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.