Kategoriler
Haberler

TEB: Evlere sağlık anketörleri göndermek fiziken mümkün değil

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Sekteri Harun Kızılay, evlere ‘sağlık anketörleri’ göndermenin, fiziken mümkün olmadığı gibi doğru bir davranış da olmadığını söyledi.

 

TEB Genel Sekreteri Harun Kızılay, yaptığı yazılı açıklamada, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç’ın, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’nun ‘Akılcı İlaç Kullanımı’ konusunda yeni bir proje başlattığı ve bu proje kapsamında SGK’nın görevlendirdiği ‘sağlık anketörleri’ aracılığıyla tek tek evlerin gezilerek ilaç kullanımı ile ilgili bilgiler alınacağı yönünde yaptığı açıklamayı hatırlattı.

 

İlaçta tasarrufun sağlanabilmesi için ‘akılcı ilaç kullanımı’nın şart olduğunu kaydeden Kızılay, bu nedenle de son birkaç yıldır çeşitli projeler yürüttüklerini belirtti. Kızılay, ‘akılcı ilaç kullanımı’ konusunda hayata geçirilen projelerde her zaman en önemli noktanın sağlık okur yazarlığının geliştirilmesi olduğuna dikkat çektiklerini ifade etti. Kızılay, halkı ilaç kullanımı konusunda bilinçlendirmeyi ve doğru bir şekilde ilacı kullanmalarını sağlamayı görev edindiklerini ifade etti.

 

Konunun uzmanı olmayan kişilerin, televizyon ekranına çıkarak gelişigüzel açıklama yapmalarını doğru bulmadıklarını kaydeden Kızılay, şöyle devam etti: “Sayın Kılıç’ın bahsetmiş olduğu gibi evlere ‘sağlık anketörleri’ göndermek fiziken mümkün olmadığı gibi doğru bir davranış da değildir. Ayrıca, Sayın Kılıç’ın verdiği bilgiler içinde sıkça kullanmış olduğu verileri nereden aldığını da doğrusu merak ediyoruz. Türkiye’de ilaç kullanımı Sağlık Bakanlığı tarafından kontrol altında olup, bununla birlikte SGK tarafından da baskı altındadır. Dolayısıyla konunun gerçek uzmanları dururken, konuya hakim olmayan bir kişinin yapmış olduğu bu tür havada kalan açıklamalar kafaları karıştırmaktan başka bir işe yaramamaktadır. Sağlıklı bir toplum hepimizin sorumluluğu olduğu gerçeğinden yola çıkarak; sağlığınız için ve kamuda rasyonel tasarruf sağlanması için ilaçlarınızı akılcı kullanın ve bu konuda tek doğru bilgi kaynağı olan eczacınıza danışın.”

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.