Kategoriler
Haberler

’Üzümde kimyasal ilaç kalıntısı’ iddialarına yalanlama

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Avrupa’ya ihraç edilen Türk üzümlerinin kimyasal ilaç kalıntısı içerdiğine yönelik iddiaları yalanladı. Bakanlık, yurt dışına gönderilen ürünlerin gerekli denetim sonuçlarına göre kabul edildiğini belirtti.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yaptığı yazılı açıklama ile ’Greenpeace’ten Türk üzümü bombası’ başlıklı haberde yer alan iddiaların kamuoyunda yanlış bilgilenmeye sebep olacağını vurguladı.

 

 

Türkiye’nin toplam 3,2 milyon tonluk taze sebze ve meyve ihracatı ile dünyanın önemli ihracatçılarından birisi olduğuna dikkat çekilen açıklamada “Ülkemizden yurt dışına ihraç edilen tarımsal ürünler kalıntı yönünden sıkı bir şekilde denetimden geçirilmektedir. Aynı şekilde alıcı ülke tarafından da ürünlerin denetimleri yapılmakta ve denetim sonuçlarına göre bu ürünler kabul edilmektedir. Ülkemizin de üyesi bulunduğu Avrupa Komisyonu Sağlık ve Tüketici Koruma Genel Müdürlüğü(DG-SANCO) Gıda ve Yemde Hızlı Alarm Sistemi (RASFF) kapsamında Avrupa’ya ihraç ettiğimiz özellikle habere konu olan sofralık üzümler ile ilgili olarak, 2012 yılı içerisinde hasadın ve ihracatın başladığı tarihten itibaren bugüne kadar hiçbir RASFF bildirimi alınmamıştır. Dolayısıyla haberdeki iddialar doğru değildir.” denildi.

 

2008 yılında ilk defa tarımsal üretimde kullanılan kimyasallar değerlendirmeye alındığı ve 2 yıllık bir çalışma sonunda AB’de yasaklı 165 adet bitki koruma İlacı etken maddesinin üretimi ve ithalatının durdurulduğu hatırlatılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

“Ayrıca, hasat öncesinde sofralık üzümler gıda kontrol laboratuvarlarına gönderilerek ürünlerin kalıntı analizleri yapılmaktadır. Bakanlığımız sadece ihracata konu değil iç piyasada tüketime konu olan ürünlerde de olası bir ilaç kalıntısı sorunu yaşamamak için tüm yetiştiricilik faaliyetlerinde olduğu gibi üzüm yetiştiriciliğinin yaygın olarak yapıldığı bölgelerde biyolojik ve entegre mücadele yöntemleri konusunda uygulamalı eğitimler vermekte ve bu eğitimler saha kontrolleri ile desteklenmektedir. Bu çalışmalar sonucunda 2002 yılında 55 bin ton olan pestisit kullanımı artan üretime rağmen 2009 yılında 37 bin tona düşürülmüştür.”

 

Öte yandan habere dayanak gösterilen Greenpeace tarafından Türkiye’den Almanya’ya ihraç edilen üzümlerde sınır değerlerin üzerinde ilaç kalıntısı bulunmadığına dair bir açıklama yapıldığı belirtilen açıklamada “Bakanlığımızın gıda güvenilirliğine yönelik olarak, hem yurt içi hem de ihracatta, zirai ilaç ve diğer kimyasal kalıntılar için yaptığı takip ve kontroller aynı sıklık ve titizlikle devam etmekte olup, yurt içinde tüketilen veya ihraç edilen ürünlerde gıda güvenilirliği açısından endişe edilecek bir durum söz konusu değildir.” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.