Kategoriler
Haberler

Van’ın doktor sıkıntısının giderilmesi için 193 doktor atandı

Van’da yaşanan iki büyük depremden sonra tayinle başka ile giden doktorların yerine yenileri atandı. Sağlık Bakanlığı tarafından ataması yapılan 193 hekim, 1,5 ay sonra işe başlayacak. Böylece, depremden bu yana yaşanan doktor sıkıntısı giderilmiş olacak.

 

Geçtiğimiz yıl Van’da yaşanan depremlerin ardından çok sayıda doktor tayinini alarak başka şehre gitti. Giden doktorların iş yükü, kalan doktorların üzerine kalmıştı. O yüzden kalan doktorlar zaman zaman iş yoğunluğundan dolayı eylem yapıyordu. Bunun üzerine Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sorunu en kısa zamanda çözeceğini belirtmişti. Akdağ, son atamalarla Van’a 193 doktor tayin ederek sözünde durdu.

 

Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Van İl Sağlık Müdürü Dr. Bilal Acar, il geneline atanan 193 doktorun iş başı yapmasıyla birlikte sağlık alanında büyük bir rahatlama yaşanacağını söyledi.

 

Son zamanlarda ilde doktor sıkıntısı yaşandığını hatırlatan Acar, “Sıkıntıyla ilgili Bakanlığımız ile yaptığımız görüşmeler neticesinde ilimize 193 hekim atandı. Bilindiği gibi, son dönemlerde ilimizde doktor eksikliği nedeniyle sıkıntı yaşıyorduk. Bu sorunumuzu geçici olarak çözmeye çalışıyorduk ama şimdi ise buna kalıcı olarak çözüm getirdiğimiz için mutluyuz.” dedi.

 

Depremden sonra birçok doktorun il dışına tayin alarak gittiğini hatırlatan Dr. Acar, “Kentimizde bilindiği üzere yaşanan depremlerin ardından mecburi hizmetini bitiren doktorlarımız deprem süresince de özverili bir şekilde hizmetlerini yerine getirerek tayin alıp ilden ayrıldı. Depremde halkımızın yanında oldular, hepsine teşekkürlerimi belirtmek isterim. Tabi Sağlık Bakanlığımız desteğiyle geçici görevlerle bunu telafi etmeye çalışıyorduk. Ama bu son atamayla birlikte buna kalıcı bir çözüm bulundu. Buraya atanan ve gelmek istemeyen hekim arkadaşlar olursa bir dahaki atamada onların yerine yine doktor atanacak. Şu an Van’a atanan 136 pratisyen olmak üzere 57 uzman doktor bulunmakta; atanan hekimlerimiz 1,5 aya kadar gelip görevlerine başlayacaklar. Bu hekimlerle birlikte sağlık alanında büyük bir rahatlama yaşayacağız.” şeklinde konuştu.

 

ACİL SERVİSLER ÇOK YOĞUN

 

Deprem sonrasında Van halkıyla birlikte zor günler geçirdiklerini belirten Dr. Acar, depremden bugüne kadar iş yüklerinin giderek azaldığını belirtti. Ancak hastanelerin acil servislerindeki yoğunluğun devam ettiğini aktaran Acar, “Bizim tespitlerimize göre, hastane başvurularının yaklaşık yüzde 40’ı acil servislere yapılıyor. Ancak bunun sadece yüzde 10’u gerçek acil hastasını oluşturuyor. Geriye kalan başvuruların büyük çoğunluğu 1. basamak dediğimiz aile hekimleriyle çözülebilecek sağlık sorunlarıdır. Bu gereksiz başvurular gerçekten acil hizmeti alması gereken hastaların mağdur olmasına neden oluyor.” diye konuştu.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.