Kategoriler
Haberler

‘Ambulansla silah taşıma iddiasıyla ilgili fotoğraflar fizik kurallarına aykırı’

Hatay Valiliği, Basın Konseyi’nin Türkiye’nin ambulanslarla Suriye’ye silah gönderdiği yönündeki iddialarına delil olarak sunduğu silah fotoğraflarının fizik kurallarına dahi uymadığını açıkladı.

 

Geçtiğimiz günlerde Hatay’a gelerek bazı temaslarda bulunan Basın Konseyi Başkanı Orhan Birgit ve konsey üyeleri “Türkiye’den Suriye’ye ambulanslarla silah gönderiliyor.” iddialarını cep telefonlarına kaydettikleri bir fotoğraf ile delillendirdiklerini söylemişti.

 

Basın Konseyi Başkanı Orhan Birgit’in iddialarının ardından Hatay Valiliği internet sitesinden bir açıklama yayınladı. Açıklamada daha öncede bu tip iddiaların gündeme geldiği ancak hem Sağlık Bakanlığı hem de Hatay Valiliği tarafından yürütülen inceleme sonucunda doğru olmadığının ortaya çıktığı belirtildi.

 

Hatay Valiliği aynı iddiaların tekrarlanması üzerine bir kez daha inceleme yaparken, 112 Komuta Kontrol Merkezi’nden çağrılara yönlendirilen tüm ambulansların güvenlik nedeniyle uydudan GPS (Araç Takip Sistemi) sistemiyle izlendiğine vurgu yapıldı. Sistem üzerinde yapılan tüm incelemeler neticesinde herhangi bir ambulansın kesinlikle sınır ihlali yapmadığının tespit edildiği açıklamada, “Ambulansla çalışan sağlık ekibimizin hukuken ve fiilen silah veya mühimmat taşımasının mümkün olamayacağı bellidir.” denildi.

 

Yayınlanan fotoğraflarda Sağlık Bakanlığı’na ait ambulans söylemlerine karşın bunu gösterir herhangi bir emare olmadığı gibi personelin üniforma renginin farklı oluşu da iddianın ciddiyet düzeyini gösterdiği ifade edildi.

 

Fotoğrafta mühimmatla ilgili kısımda yer alan görüntülerdeki silahların boyutlarından ve fizik kurallarına uymayan duruşundan fotomontaj ve yerleştirme olduğu değerlendirildiği ifade edilen açıklamada, şöyle denildi: “Bu tür iddialar, tek amacı insan sağlığını düşünmek ve büyük bir özveri içerisinde insanlık için hizmet etmekten başka çabası olmayan sağlık personeline yapılmış haksızlıktır.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.