Kategoriler
Haberler

“Angelina Jolie’nin organ nakli olacağı haberlerini gördük, ama bilgimiz yok”

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Şencan, geçtiğimiz günlerde Türkiye’yi ziyaret eden Angelina Jolie’nin, organ nakli için dünyaca ünlü cerrah Prof. Dr. Yaman Tokat ile Ankara’da otelde gizli bir görüşme yaptığı yönündeki haberleri değerlendirdi. Ünlü sanatçının organ nakli olacağı konusunda bilgisinin olmadığını belirten Şencan, “Ünlü aktristin organ nakli olacağı ile ilgili basına bir şeyler yansıdı, ama bizim bildiğimiz veya bize ulaşan herhangi resmi bir belge veya kayıt yok.” dedi.

 

Bursa Hilton Otel’de Türkiye Organ Nakli Kuruluşları Koordinasyonu Derneği tarafından düzenlenen kongreye katılan Prof. Dr. İrfan Şencan, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Basın mensuplarının Hepatit-C hastalığına yakalandığı için karaciğeri iflas ettiği ileri sürülen Angelina Jolie’nin, Prof. Dr. Yaman Tokat ile Ankara’da görüşme yaptığı yönündeki haberleri değerlendirdi. Şencan, konu hakkında bilgisi olmadığını belirterek, şöyle konuştu: “Bu konuda bilgimiz ve elimizde belge yok. ABD’li aktristin organ nakli olacağı ile ilgili basına bir şeyler yansıdı, ama bizim bildiğimiz veya bize ulaşan herhangi resmi bir belge veya kayıt yok. Burada sıkıntılı bir durum daha var. Meşhur ya da meşhur olmayan insanların hastalıklarının bilinip bilinmemesi kendi kişisel haklarıdır. İzinleri dışında bilgileri dışında varsa da yoksa da yayılması onların hakkına riayet etmemek olur. O açıdan kişi ile ilgili bir şey söylemek doğru değil. Kim olursa olsun en ünlüsü de, garibanı da olsa uygulanan cerrahi tetkik aynı kalitede. Canlı bağışları ise herkes istediğine yapabilir. Burada milliyet ayrımı yok.”

 

Dünya ile kıyaslandığında kadavra bağış oranının Türkiye’de çok az olduğuna dikkat çeken Şencan, sözlerine şöyle devam etti: “Bağış konusunda bir ölçüm var. Bu ölçüme göre Türkiye, dünya geneline göre yüzde 5 civarında. Bu oran İspanya’da 30, ABD 20, AB’nin birçok ülkesinde 18 – 20 civarında. Türkiye’den herhangi bir yabancının kadavradan şansını araması aksi bir düşünce olur. Biz de şu anda kadavra sayısı sınırlı olduğu için Türk organ bekleyen hastalara yönlendiriyoruz, ama canlıdan da böbrek, karaciğer bağışı mümkün.”

 

Türk hekimlerinin organ nakli konusunda başarılı olduğunu dile getiren Şencan, dünyanın birçok yerinde organ nakli bölümlerinin başkanlarının Türk olduğunun altını çizdi. Türk hekimlerinden dışarıya beyin göçü olduğunu anlatan Şencan şunları kaydetti: “Durumumuz kötü mü? Hayır. Karaciğer, böbrek naklinde olsun, Türkiye’deki nakillerin başarısında olsun, bunların kendi özel başarı kriterleri var. İlk 15 gün, 3 ay, 1 yıl, 5 yılda hastanın yaşaması veya nakledilen organın fonksiyon görmesi olarak baktığımıza göre Türkiye’deki başarı oranları uluslararasında başarı kabul edilen oranların kesinlikle üstünde. Bazı konularda da dünyanın en iyisi olan gruplarla başa baş durumda; dünyanın ilk 3’ü, 5’i içindeyiz. Organ naklinde mental olarak kimse itiraz etmiyor. Bir ara dini sebeplerden olduğuna dair düşünceler vardı. Diyanet İşleri Başkanlığı dini otoritelerinin çabaları, çalışmaları sonucunda şu anda toplumun genelinde dini inancımız vermediği için organ vermiyoruz diyen insan sayısı çok az. Bizim dini inançtan çok mahalleden edindiğimiz, toplumun genelinde edindiğimiz kültür var. Bu kültürün değişmesi gerekiyor. Yıllar içinde ciddi ilerleme olmasına rağmen hala almamız gereken çok yol var.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.