Kategoriler
Haberler

Antalya’da yeni sistem

112 Acil Çağrı Merkezi(AÇM) açısından pilot il olarak seçilen Antalya’da, sağlık hizmetleri açılan iki 112 acil istasyonu ve alınan 8 ambulansla artmaya devam ediyor.

 

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin bahçesine, Sağlık Bakanlığı ve Ferşat Grup arasında yapılan protokolle iki tane 112 acil servis istasyonu yapıldı. İl Sağlık Müdürü Dr. Adem Bilgin’in yaptığı açıklamaya göre, 100 metrekare olan bu binalardan 30 adet daha yapılması planlanıyor. Ayrıca yapılan istasyonların hizmetine Sağlık Müdürlüğü tarafından 8 ambulans alındı.

 

Hizmetlerin açılışına katılan Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, “Antalya sağlık hizmetlerindeki personel ve fiziki donanım açısından hem kamu hem de özel sektör anlamında çok şanslı bir il.” dedi. Sağlık hizmetlerindeki artışa dikkat çeken Altıparmak, il genelinde kaza-kırım ekiplerinin arttığını belirtti. Bütün bu yapılan hizmetlere rağmen hala eksiklikler olduğunu kaydeden Altıparmak, “Antalya’nın nüfusu giderek artıyor. Sağlık hizmetlerinin artması gerekiyor. Eksiklikler, en kısa zamanda halledilecek.” şeklinde konuştu.

 

Vali Altıparmak, 112 acil çağrı merkezlerinin yaptığı hizmetlere de değinerek, “Engelli vatandaşların 112’ye ulaşılabilirliği artık daha kolay. Duyma veya konuşma engeli bulunan vatandaşlarımızın 112’yi çaldırmaları halinde ekipler bir şekilde onlara ulaşıyor. Bu çok güzel bir hizmet.” ifadelerini kullandı. Altıparmak, yeni istasyonlar için Ferşat gruba teşekkür etti.

 

İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Bilgin, 112 acil çağrı merkezi istasyon sayılarının 5 yıllık planlamaya göre 109’a çıkarılmasının hedeflendiğini, buna paralel ambulans sayılarının da artış göstereceğini söyledi.

 

Açılışa Muratpaşa Kaymakamı Fatih Kocabaş, Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, AK Parti İl Başkanı Mustafa Köse ve Uluslararası Antalya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cihat Göktepe de katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.