Kategoriler
Haberler

AÜ, öğrencilerin daha rahat kayıt yaptırması için kayıt merkezi kurdu

Atatürk Üniversitesi (AÜ)’nin fakülte ve yüksek okullarında 2012-2013 eğitim öğretim yılı kayıtları 7 Eylül’e kadar devam edecek. Bu yıl üniversitenin lisans, ön lisans, açık öğretim ve uzaktan eğitim programlarına 30 bin civarında kayıt yapılması bekleniyor.

 

Kayıt için Erzurum’a gelen öğrenciler, otobüs terminaliyle Erzurum Havalimanı’ndan Atatürk Üniversitesi’ne ait araçlarla alınarak yerleşkeye getiriliyor. Kesin kayıt yaptıracak öğrenci adayları ve ailelerine yardımcı olmak üzere yerleşke girişinde Kayıt Yardım Masası oluşturuldu. Atatürk Üniversitesi’nin Açık Öğretim Fakültesi programlarına yerleşecek öğrencilerin kayıt işlemleriyse Açıköğretim Fakültesi Dekanlığı tarafından yapılıyor. Kayıt işlemleri için öğrencinin bizzat başvurması gerekiyor. Açık Öğretim Fakültesi hariç, posta yolu ile kayıt yapılmıyor. 3-7 Eylül tarihleri arasında öğrenciler kayıtlarını yaptırmak zorunda. Kaydını yaptırmayan öğrenci adayları herhangi bir hak iddia edemeyecek.

 

Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, öğrencinin ÖSYM tarafından yerleştirildiği fakülte, yüksekokul ve bölümlerle ilgili kayıt günlerinin belirlendiği hatırlatarak, yoğunluğa neden olmamak için belirlenmiş tarihlerde kayıt merkezlerine başvurulmasının kayıt işleminin daha kolay ve rahat yapılmasını sağlayacağı uyarısı yapıldı. Özel yetenek sınavı sonucu kesin kayıt yaptırma hakkı kazanan adaylar için ilgili birimlerce belirlenen tarihlerde kesin kayıt yaptırılması gerekiyor. Aksi takdirde yerlerine yedek listeden kayıt yapılacak. Kesin kayıt hakkı kazanıp belirtilen tarihlerde kayıt işlemini yaptırmayan adaylar herhangi bir hak iddia edemeyecek.

 

Açıklamada, öğrencilerin yurt, burs ve kredi başvurularını Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’nün web sitesi üzerinden yapacakları bildirildi. Halen silah altında bulunan veya kesin kayıt döneminde silah altına alınacak adayların kayıt hakları, talepleri halinde, terhislerini izleyen bir sonraki kayıt dönemine kadar saklı tutulacak. Bu yıl kayıtlarda, birinci öğretim ile açık öğretimde eğitim görecek öğrenciler katkı payı ödemeyecek.

 

KAYIT İÇİN NE GEREKİYOR?

 

Adayın, mezun olduğu okuldan aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi, 6 adet 4.5×6 cm boyutunda fotoğraf, nüfus cüzdan fotokopisi, ÖSYS sonuç belgesi.

 

Kayıtlar için istenen özel belgeler ise şöyle: Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin Ebelik ve Hemşirelik bölümlerine kayıt yaptıracak öğrencilerin 2012 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda belirtilen koşul 87’de belirtilen tam teşekküllü resmi hastaneden alınacak heyet raporu. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Bölümü’ne kayıt yaptıracakların 2012 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda koşul 6 ve 274’te belirtilen hususları taşımaları gerekiyor.

 

Dikey Geçiş Yolu ile yapılacak kayıtlarda istenen belgelerde şunlar: Ön lisans diplomasının veya geçici mezuniyet belgesinin aslı, 12 adet 4.5×6 cm boyutunda fotoğraf, nüfus cüzdan fotokopisi, DGS sonuç belgesi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.