Kategoriler
Haberler

Bakanlık: MHRS’de parayı biz almıyoruz

Bugünlerde medya da yer alan “Merkezi Soygun Sistemi” ve “Paralı Randevu Hukuka Aykırı” başlıklı haberlerle ilgili kamuoyunun doğru bilgilenmesi adına aşağıdaki açıklamayı gerekli görüyoruz; 

“Merkezi Hastane Randevu Sistemi” projesi, Sağlıkta Dönüşüm Projesi’nin önemli bileşenlerinden birisi olup 2010 yılından bu yana vatandaşlarımıza başarı ile hizmet etmektedir. Projenin pek çok faydalı amacından biri de hizmet sunan kaynaklarımızın doğru planlanması ve vatandaşlarımızın hastanede bekleme sürelerini azaltarak sağlık hizmetine erişimini kolaylaştırmasıdır. 

Vatandaşlarımız Alo 182 hattını arayarak operatörlerimiz yardımıyla veya MHRS web sayfasından bizzat kendileri ücretsiz olarak randevularını alabilmektedir. 

-İnternet yolu ile randevu almak da herhangi bir ücrete tabi değildir. 

-ALO 182 hattını arayan vatandaşlarımız ise; kullandıkları telefon operatörünün “görüşme ücretine” tabii olup sadece bu ücreti ödemektedirler. 

Ev ve cep telefonlarının görüşme ücretleri, ilgili telefon şirketlerince belirlendikten sonra Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) tarafından onaylanıp ilan edilmekte ve vatandaşlarımızın da yaptıkları abonelik sözleşmelerinde hangi tarifeye bağlı oldukları belirtilmektedir. 

Bakanlığımız, herhangi bir ad altında vatandaşlarımızdan veya telefon operatörlerinden hiçbir ücret almamaktadır. 

Ancak, haberlerdeki ifadelerde, randevu hizmetinden Bakanlığımız bir ücret alıyormuş izlenimi oluşturulmakta ve Bakanlığımızın bu önemli projesi haksız şekilde itham edilmiş olmaktadır. Bunun gerçeklerle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. 

Bununla birlikte haberlerde belirtilen görüşme ücretlerinin daha aşağı çekilmesine yönelik vatandaş talepleri Bakanlığımıza da zaman zaman ulaşmakta olduğundan, konu Bilgi Teknolojileri Kurumu’na bildirilmiştir. 

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.