Kategoriler
Haberler

Bir kuru boya ile mutlu oluyorlar

İlkokul birinci sınıfların yeni eğitim- öğretim yılına başlamasıyla hastane ilkokulları da açıldı. Ege Üniversitesi Hastane İlkokulu ve Anaokulu’nda anlamlı bir açılış vardı. Hasta yataklarından zili çalmayan okullarına tam saatinde gelen öğrenciler sürprizle karşılaştı. Sürekli malzeme sıkıntısı yaşayan öğrenciler için yardımseverlerin topladığı paralarla alınan okul malzemeleri onları bekliyordu. Kuru boyalar, boyama, kitapları, pastel ve keçeli boyalar, defterler, kalemler ve minikler için oyuncaklar… Mutlulukları gözlerinden okunan hastane çocukları uzun dönem hastane kaldıklarından dolayı onlar için okul, eğitimin yanı sıra kaynaşma, sosyalleşme yeri. Bunun için de diğer okullara nazaran çok daha fazla okul malzemesine ihtiyaçları var. Bu malzemeler de okulla ilgili yaptığı bir haber sırasında bu eksiği farkeden sağlık muhabiri Nihal Işık’ın girişimiyle toplanan paralarla alındı. Işık, “Bu çocukların durumları ortada. Hastalıkları nedeniyle normal bir eğitim stresinden uzak biraz daha eğlenceye yönelik eğitim görüyorlar ve boya, boyama kitabı, oyuncak tarzı malzemelere çok ihtiyaçları var. Kendimce bir sosyal sorumluluk projesi başlattım. Tüm çevreme projemi anlattım. Herkes gönlünden kopanı tereddütsüz verdi. Onlarla toptancılardan malzemeleri aldık ve bugün okula hediye ettik. Bu proje diğer hastanelerde de devam edecek. Bağışlarla İzmir’deki tüm hasta çocuklara uluşacağız” dedi. Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Savaş Kansoy, Başhemşire Selma Akpınar, öğretmenler, öğrenciler ile velilerin hastane ilk okulunda topladığı ilk günde, grubu hasta çocuklardan 12 yaşındaki Mahsun Gültepe, türkü söyledi. Hasta çocuk annelerinin ise duygulanarak ağladıkları görüldü.
YATAKTA DA EĞİTİM VAR
Okulda 17 yıldır öğretmenlik yapan Müdür Yetkili Öğretmen Ayşe Sarı, buradaki çocukların bir yandan okullarından geri kalmamaları için çalıştıklarını bir yandan da onlara okul disiplininden uzak, sıkmadan eğitim verdiklerini anlattı. Sarı, “Günlük öğrenci sayımız 10 ile 30 arasında değişiyor. Biz buraya gelemeyen öğrencilerimizin yatağına gidip orada da eğitim veriyoruz. Okul 9’da açılıyor ama her gün ‘yarın kaçta açılacak’ deyip 8’de kapıda beklemeye başlayan öğrencilerimiz var. Onlar için burası başka bir dünya. Buradan zor ayrılıyorlar ve bazen okul malzemelerini bırakmak istemiyorlar. Kırmıyoruz, veriyoruz. Burada bizim işimiz biraz da özveri aslında. Çevre illerden, köylerden gelen çocuklarımız var. onların giysi, kitap ihtiyaçlarını bile yardımlarla karşılıyoruz biz burada. Sürekli malzeme ihtiyacımız var. Bugünkü bağışları toplayan Nihal arkadaşımıza çok teşekkür ediyoruz. Sayesinde bir yıldan fazla kullanabileceğimiz malzememiz oldu. Herkesten bu sorumluluğu bekliyoruz” dedi. Okulda 5 yıldır görev yapan bir diğer öğretmen Zeynep Demir ise, burada çocuklara bireysel eğitim verdiklerini, sürekli devam edemedikleri için eksiklerini belirleyip onları tamamlamaya yönelik çalışmalar yaptıklarını belirtti.
RESMİ EĞİTİMLERİNE DEVAM EDİYORLAR
Burada çocuklar biraz ders, biraz eğlence, biraz bilgisayar derken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyor. Böbreklerinden rahatsız olan ve 5 yıldır Ege Üniversitesi Hastanesi’ne aralıklarla aylık yatışlar yapan kızı Halime Ormanşahin için öğretmen Ayşe Sarı ile görüşen anne Fadime Ormanşahin’e bilgi verilirken, hastane okulunun bir özelliği daha dikkat çekti. Hastanede 1 ayı aşkın süre yatan çocuklara belge veriliyor ve Milli Eğitim Bakanlığı ile hastane yönetiminin anlaşması doğrultusunda çocuklar normal yani resmi eğitimlerine devam etmiş sayılıyor. Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Savaş Kansoy da çocukların burada resmi olarak ilkokul eğitimlerine devam ettiğini belirterek, “Burada yıllardır malzeme sıkıntısı var. çünkü buradaki çocukların durumu daha farklı. Onlar için özel bir eğitim geliştirilmek zorunda. Hastalıkları nedeniyle durumları çok daha özel çünkü” diye açıklama yaptı.
Nihal IŞIK
Haber Ekspres Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.