Kategoriler
Haberler

Bu kadına bakan hastane yok!

Adana’da aşırı kiloları sebebiyle ancak ‘at arabası’ ile hastaneye götürülebilen yaşlı kadın, devlet yetkililerinden kendine uzatılacak bir yardım eli bekliyor. 3 ayda bir ödenen evde bakım parasının da kesildiğini söyleyen 60 yaşındaki Solmaz Kaynak, “Ayda bir aldığım dul parası olan 250 lira kaldı, bu parayla ilaç mı alayım kendime mi bakayım.” diye dert yandı.

Merkez Yüreğir ilçesi 19 Mayıs Mahallesi’ndeki Solmaz Kaynak’ın sağlık durumu görenlerin yüreğini sızlatıyor. Kalp ve tansiyon sorunlarının yanı sıra aşırı kilolarından dolayı yerinden kalkamaz haldeki Solmaz Kaynak’a gelini Gülşen Kaynak bakıyor. Kaynak, kayınvalidesini sağlık sorunları ve aşırı kilolarından dolayı ancak at arabası ile hastaneye götürebildiğini kaydederek, temizliği ve bakımının zor olduğunu söylüyor. Hiçbir hastanenin kalp ve tansiyon ilaçları kullanan ve zaman zaman fenalık geçiren kayınvalidesini kabul etmediğinden yakınan Gülşen Kaynak, “Onu hastaneye götürebilmek için mahalledeki 3-4 erkek at arabasına yüklüyor. Evde temizliği ve bakımı zor. Yerinden kalkamıyor. Ayakları şiş, yetkililerin yardımlarını bekliyoruz.” diye konuştu.

Solmaz Kaynak, mahallede evin dışına serilmiş bir yatağın üzerinde nefes almakta zorlanıyor. Aşırı kilolarından dolayı yerinden kalkamıyor, bu sebeple vücudunda yaralar oluşmuş. Yaşlı kadının ağırlığını taşıyamayan ayaklarında kalp rahatsızlığından dolayı da ödem oluştuğu gözleniyor. Devlete ise 3 ayda bir verilen bakım parasının kesilmesinden sitemli: “3 aylık maaş alıyordum o da durduruldu. Bir dul aylığı çıkmış bana 250 lira veriyorlar. 250 lirayla ilaç mı alayım, kendime mi bakayım.” Bu hale nasıl geldiğini bilmediğini kaydeden Kaynak, hastane hastane gezmesine rağmen elinden tutan olmadığını belirterek, “Kaç hastane gezdim beni kabul eden olmadı beni. Ahır gibi evde yaşıyorum. Hastayım, her tarafım yara içinde, hastaneler beni kabul etmiyor. Param pulum yok, gelinim bakıyor. Kimse elimden tutmuyor. Yardım edecek bir el arıyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.