Kategoriler
Haberler

‘Çocuklara okul öncesi göz ve kulak kontrolü yaptırın’

Kayseri İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Öksüzkaya, okulların açılmasıyla çocukların okul başarısı ile ilgili anne ve babaları görevler düştüğünü ifade etti. Öksüzkaya, çocukların sağlıkları ile ilgili bazı sorunların okul döneminde çıkabildiğini hatırlatarak, “Çocuklarımızın okul başarıları için mutlaka işitme ve görme kaybı olup olmadığına dair sağlık kontrolleri yaptırmakta yarar var.” dedi.

 

Dr. Ahmet Öksüzkaya, başarılı ve sağlıklı bir eğitim öğretim dönemi geçirebilmesi için okulların yeni açıldığı günlerde çocukların görme, işitme, sorunları olup olmadığının kontrol ettirilmesini istedi. Öksüzkaya, kronik hastalığı olan çocuklar hakkında sınıf ve rehberlik öğretmenleri ile okul idaresine bilgi verilmesinin yararlı olacağını dile getirdi.

 

Okulda başarı etkileyen belki de en önemli rahatsızlık işitme kayıpları olduğunu aktaran Öksüzkaya, şu bilgileri verdi: “İşitme kaybı çocukluk çağında çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilir ve bu nedenle de konuşma ve psiko-sosyal problemlere yol açabilir. Bununla birlikte çocukluk çağında işitme kaybını saptanmanın kolay olmadığı da bir gerçektir.”

 

Çocukların okul başarısını etkileyen diğer rahatsızlık faktörünün görme problemleri olduğuna dikkat çeken Öksüzkaya, şu bilgileri verdi: “Çocukluk çağında görme duyusunun tam olarak gelişimi 7 ile 10 yaşları arasındaki dönemde tamamlanıyor. Doğumdan bu zamana kadar geçen süre içerisinde oluşan görme bozuklukları, özellikle küçük yastaki çocukların şikâyetlerini tam olarak anlatamaması nedeniyle çok uzun süre fark edilemeyebilir. Görme bozuklukları okul öncesi dönemde her 20 çocuktan birini etkiliyor. Okul döneminde ise her 4 çocuktan birinde göz hastalıkları görülüyor.”

 

Çocuklarla ilgili anne ve babalara önerilerde bulunan Öksüzkaya, bunları şöyle sıraladı: “Gözlerin duruşu veya çocukların bazı hareketleri olası bir görme sorununun habercisi olabileceğinden anne ve babalar böyle işaretler açısından uyanık olmalı ve zaman geçirmeden bir göz doktoruna başvurmalı. Çocuğunuz sizinle göz teması kurduğunda her iki gözü birbirine paralel duruyor mu? Gözlerden birinde içe ya da dışa kayma ya da iki göz birbirinden bağımsız hareket ediyormuş izlenimi var mı? Okurken veya televizyon seyrederken başını sürekli bir yöne çevirme, başını eğme, bir gözünü kapalı tutma, sık sık göz kırpma, gözlerini kısma ya da ovalama, okur veya yazarken çok yakından bakma, satır kaydırma veya sürekli parmakla takip etme, yakın işleri sevmeme, kısa sürede dikkat dağılması veya dalgınlaşma oyun oynarken topu tutma, ayakkabı bağlama veya düğme ilikleme gibi el-göz koordinasyonu gerektiren işlerde zorlanma, okulda tahtayı netleştirebilmek ve yazılara odaklanabilmek için sürekli kendini zorlama sonucu oluşabilecek sık baş ağrısı şikâyeti olan çocuklarda göz bozukluğu olma ihtimali yüksektir. Bu tür şikâyetleri olan çocuklar mutlaka göz hastalıkları uzmanları tarafından kontrol edilmelidir.”

 

Kronik hastalığı olan çocukların durumunun mutlaka okul idaresi ve öğretmenlerine bildirilmesi gerektiğine işaret eden Öksüzkaya, “Diyabet, talasemi gibi acil müdahale edilmesi ve özellik arz eden hastalıklar konusunda ailelerin ve okul idaresinin uyanık olması, acil durum ilaçlarının yanlarında bulunması gerekmektedir. Diyabet hastası çocukların hipoglisemi atakları yaşamamaları için kan şekerlerini yükseltici gıdaları yanlarında bulundurmaları, ara öğünlerini de atlamamaları gerekir.” tavsiyesinde bulundu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.