Kategoriler
Haberler

Doktora için ABD’ye gelen Türk öğrenciler pizza dağıtıyor

Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) en çok öğrenci gönderen ilk 10 ülke arasında yer alıyor. Hükümetin 2006 yılında başlattığı ‘5 yılda yurtdışına 5 bin öğrenci’ projesi çerçevesinde Amerika’ya gelen yaklaşık bin 580 öğrenci farklı üniversitelerde eğitim görüyor.

 

Devletin belirlediği 102 üniversitede okuyan burslu öğrenciler bakanlıktan yeni zamla birlikte okul parası haricinde bin 475 dolarlık destek alıyor. Aldıkları bursun yetersiz olduğundan şikayetçi öğrenciler ek iş olarak ya pizza dağıyor ya da alışveriş merkezlerinde saatlik ücret karşılığında çalışmak zorunda kalıyor. Ülkenin sayılı üniversitelerinde doktora veya master yapan öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir an önce sorunlarını çözmesini istiyor.

 

Geçim masraflarını karşılayamadıkları için çalışmak zorunda kaldıklarını belirten öğrenciler, yaşadıkları maddi sıkıntılardan dolayı derslerine odaklanamadıklarından yakınıyor. Burs verilirken evli ve bekar ayırımı olmaksızın herkese aynı paranın ödendiğini dile getiren Türk öğrenciler, öğrencilik döneminde evliliğin ise çok lüks olduğunu söylüyor. Evli ve çocuk sahibi olan birçok öğrenci ise eş ve çocuklarının sağlık sigortası bakanlık tarafından karşılanmadığı için ABD’nin az geliri olanlar için sağladığı sağlık sigortasından yararlanmaya çalışıyor.

 

Amerika’nın iyi bir üniversitesinde doktora yapan M.O. okumaya gelen bin 580 öğrenciden sadece biri. Aylık bursu yetmediği için saati 7 dolar olan bir alış veriş merkezinde çalışmak zorunda kalıyor. Aldığı burs ile sadece kirasını ve mutfak masraflarını karşılayabildiğini ifade eden M.O. burs miktarı artırılmadığı takdirde haftada en az 20-25 saat çalışmak zorunda kalacağını belirtiyor.

 

Amerika’nın Batı kıyısında 4 sene önce doktoraya başlayan ve isminin verilmesini istemeyen bir başka öğrenci ise 3 kişi olarak kiraladıkları evin kirasının 2 bin 100 dolar olduğunu, mutfak masrafları ile birlikte aylık en az bin 100 dolar harcadığını, bu nedenle borçlandığını ifade ediyor. New York’ta mimarlık okuyan E.K. ise aldığı burs ile geçinemediklerini söylüyor. “Bekar olduğumuz halde bu bursla geçinemiyoruz” diyen E.K., “Evlenmekten korkuyoruz. Çünkü New York’ta hayat çok pahalı. Burs dağılımlarının eyaletlere göre yapılması gerekiyor. Bunu defalarca söylememize rağmen değişen bir şey olmuyor.” diye dert yanıyor.

 

Üniversitede asistan olarak çalıştığı takdirde bursunun kesileceğini ve bu sebeple bir pizzacıda çalışarak geçimini sağladığını söyleyen bir öğrenci ise “Kendimi geliştirmek için üniversitede çalışmak istiyordum ama maalesef bakanlık bursumu keseceği için yasak olduğu halde pizzada çalışmayı tercih ediyorum.” şeklinde yaşadığı sıkıntıları dile getiriyor.

“Doktora için ABD’ye gelen Türk öğrenciler pizza dağıtıyor” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.