Kategoriler
Haberler

EGEBAM, 15 Ekim’den itibaren yeniden hizmet verecek

Elektrik ve su kesintisi nedeniyle hizmetine aylardır ara vermek zorunda kalan EGEBAM’dan sevindirici haber geldi. EGEBAM, 15 Ekim’de Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi içinde yeniden hizmetine devam edecek 

Ege Üniversitesi, İzmir Valiliği Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi ve Sağlık Müdürlüğü’nün 2003 yılında imzaladığı ortak protokol ile hayata geçen Ege Üniversitesi Çocuk ve Ergen Alkol Madde Bağımlılığı Araştırma ve Uygulama Merkezi (EGEBAM), aradan geçen süre zarfında imkansızlıklar ve sahipsizlikler nedeniyle zor durumda kalmıştı. İlk olarak Büyükşehir Belediyesi’nin personelini çekmesi daha sonra da Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün elektrik ve su aboneliğini iptal etmesinin ardından yaşanan kaos merkezin nisan ayında kapanmasına neden olmuştu. Hastalar Ege Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne yönlendirerek, tedavilerinin aksamasına biraz da olsa engel olmaya çalışılmıştı. Aylar geçmesine rağmen Karşıyaka’daki merkez için hiçbir düzeltme yapılamadı. Artık EGEBAM Karşıyaka’da hizmet vermeyecek. EGEBAM’ın hiç hizmet vermemesindense yerinin değişmesinin bile hastalara ulaşmak için yeterli olduğunu söyleyen EGEBAM Müdürü Doç. Dr. Zeki Yüncü, sevindirici haberi  paylaştı: “15 Ekim’den sonra EGEBAM Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi’nde 14 yataklı yeni açılacak biriminde hizmet vermeye kaldığı yerden devam edecek.”

14 yataklı özel bölüm

Ergen alkol ve madde bağımlılarının aynı zamanda farklı sağlık sorunlarının da olabildiği için çocuk hastanesi içinde tedavi olmasının tedavi için yararlı olabileceğini belirten Doç. Dr. Zeki Yüncü, “Bu çocuklarımızın diğer sağlık sorunları da takip edilebilecek. Sıkıntı yaşadığımızdan bu yana zaten hastalarımızı bu hastaneye yönlendiriyorduk. Şimdi hastane içinde 14 yataklı özel bir bölümümüz olacak. Daha uzun süre rehabilitasyon görmesi gereken hastalarımız için de farklı uygulama modelleri ilerleyen tarihlerde planlayabiliriz. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi ile koordineli olarak, Sosyal Hizmetler ile bağlantılı farklı bir binada da merkez oluşturulabilinir. Hastaların tedavileri için çok iyi projeler olur. İlgili kurumların desteğini bekliyoruz” diye konuştu.

Nihal Işık-Haber Ekspres Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.