Kategoriler
Haberler

Hava kalitesine yakın takip

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Marmara Bölgesi’nin hava kalitesini artırmak için harekete geçti. Bu kapsamda hazırlanan ‘Marmara Hava Kalitesi Projesi’ ile birlikte Marmara Bölgesi’ndeki 11 ile 39 adet hava kalitesi ölçüm istasyonu kurulacak.

Bakanlık, AB uyum standartları çerçevesinde Türkiye genelinde hava kirliliğini ölçmek amacıyla istasyon sayısını artırmayı planlıyor. Hazırlanan projeye göre pilot bölge Marmara Bölgesi. 5,18 milyon Euro’ya mal olacak dev proje ile birlikte Marmara Bölgesi’ndeki 11 ile 39 adet hava kalitesi ölçüm istasyonu ve ölçüm analizlerinin yapılacağı bölgesel laboratuvar kurulacak. Söz konusu proje ile hava kalitesi mevzuatının gerekliliği olan 13 adet hava kirleticisi AB standartlarında ve kalitesinde izlenecek.

EN ÇOK İSTASYON İSTANBUL’A KURULACAK

İstanbul’a 13, Kocaeli’ne 6, Bursa’ya 5, Bilecik’e 1, Balıkesir’e 2, Yalova’ya 2, Sakarya’ya 2, Tekirdağ’a 2, Edirne’ye 2, Kırklareli’ne 2 ve Çanakkale’ye 2 hava kalitesi ölçüm istasyonu kurulacak.

Proje ile bölgede hava kalitesinin tam, doğru ve güvenilir bir şekilde ölçülerek ısınma, sanayi ve trafik bazında gerekli önlemlerin belirlenmesi ve belirlenen önlemlerin alınması sonucu hava kirliliğinin azaltılarak hava kalitesinde AB standartlarına ulaşılması hedefleniyor. Projenin çıktıları diğer bölgeler için de örnek teşkil edecek. Dev proje ile birlikte hava kirliliğinin oluşturduğu olumsuz sağlık etkileri ortadan kalkacak, erken ölüm riskleri azalacak ve çevresel zararlar önlenecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Bakanlığımızca Marmara Bölgesi’nde kurulacak 39 adet hava kalitesi ölçüm istasyonuna ilaveten, Türkiye genelinde AB standartlarında ölçüm yapacak 211 adet hava kalitesi ölçüm istasyonu kurulması planlanıyor.” dedi. Bayraktar, kurulmakta olan ölçüm istasyonları ve laboratuarların 2012 yılı sonuna kadar faaliyete geçeceğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.