Kategoriler
Haberler Köşe Yazıları

Hayat Kırk Beşlik Plak Gibidir Seversen Hayatının Şarkısı Çalmaya Başlar

Hayat karmaşık, ucu bucağı bitmeyen pek çok yolla doludur. Ve bazen ne olduğunu bile anlamadan kendimizi bu koşuşturmanın içerisinde bulabiliriz. Pek çoğumuz çocuk yaşta başlar bu yola neşter vurulmamış hayatlarımız, kalın kitaplar arasında bitmeyen bir uğraşın içerisinde yaralanmaya başlar garip şekilde bıkmadan.

                Ve her kavşağın dönüşünde keskin vrajlar vardır. Her seferinde yavaş yavaş sona yaklaştığını hissederken insan geride bıraktığı bir o kadar şey güneşin batışıyla arkasında büyüyüp giden ertelenmiş yaşamları, gençlikleri, keşkeleri bırakır geriye. Ve bu virajlar pek çok insanı hayatının dönüm noktası dedikleri ölümler, doğumlar, kazalar armağan eder. Ama bazıları vardır ki her gün binlerce yaralı belki de ölünün, gözleri yeni açmış bir bebeğin yâda can çekişen bir hamile bayanın bazen en acı bazense en kötü anlarını paylaşmak zorunda kalabilir.  Bu yüzden doktorlar için hayatlarında birden fazla milat vardır. Hayat ölümle yaşamı birlikte sunar onlara. Bunun yanında beraberinde ailesine ayırdığı güzel anıları bir hastası için hafifte olsa duyguları tozlandırabilir. Doktorluk bu yüzden bir meslek değil yaşam biçimidir.

                Bir doktor için ölüm hayattayken yaşadığı ve bazen günde 1-2 kez aynı ortamı paylaştığı, yan yana oturduğu bazen stetoskopu gibi taşıdığı bir parçasıdır. Çok az insanın tadabildiği ölümle yaşam arasında köprü olmak bazen öyle sarar ki pek çok insanın eskiyip gitmiş sıradanlaşmış 45’lik plak gibi hayatları bu kutsal mesleği sevince hayatının şarkısını çalmaya başlar.

                                                                                                                             

Şeyhzade BİLGİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.