Kategoriler
Haberler Köşe Yazıları

İp Cambazı

Biliyor musunuz? İp cambazı olup ağaçtan düşüp ölen kaç kişi var? Benim bildiğim bir sadece bir kişi var evet. Geçenlerde bir gazete rastlamıştım. Yıllarını sirklerde geçirmiş birisi için tecrübelerinin bu şekilde harcanıp gitmesi yazık değil mi?

                Nerden baksanız 19-22 yıllık bir eğitim hayatı bir doktor yetiştirebiliyor. Ve işimiz ip cambazlığı değil. Her yanlış adım bizlere ölüme sebebiyet verecek hatalar doğurabiliyor. Hata yapmadan hareket etmemiz istenen fakat teşhis koymadığımız bir hastaya en yakın noktada çalışmaktayız. Olası bir salgında canlı kalkan olarak kendimizi bulabilecek bir konumdayız. Nöbetler ve işyerindeki stresli ortamın etkisini ailemize yansıtmamakta sanırım başlı başına bir yetenek. Özellikle ameliyathanede olumsuz bir durumla karşılaşıldığında akşam eve gidip kim karısına sarılıp uyuyabilir?

                Doktorluk hayatını paraya endekslemiş insanlar için bu tür zorluklar barındırır işte. Tabi ki fiziki zorlukları da var tabi. Ama sanırım bizlere bunlara dayanma kolaylığını sağlayan herhalde ağlayan bir çoçuğun yarasının acısının geçmesinden sonra gözyaşlarını silmesidir minik elleriyle. Bütün zorluklara rağmen bir gün ağaçtan düşüp ölürüz belki de ama o güne kadar en iyi sirk cambazı biz olmalıyız. Çünkü bir doktor sadece bir aile değildir. Gerektiğinde bir ilçe gerektiğinde bütün toplumdur. 

Şeyhzade Bilgin                       
                                                                                                   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.