Kategoriler
Haberler

İzmir’in ilk ve tek Turizm Fakültesi’nden İzmir turizmine akademik destek

“İzmir Kâtip Çelebi Turizmde de iddialı” 

Türkiye’deki turizm fakülteleri arasında yüzde yüz ingilizce eğitim veren ilk fakülte olan İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Turizm Fakültesi, İzmir turizmine akademik katkı koymak için kolları sıvadı.

“İzmir turizminin gelişmesi üniversite-sektör işbirliğine bağlı “

Oldukça güçlü akademik kadrosu eşliğinde yüksek lisansta alacağı öğrencilerle eğitim hayatına başlayacak olmanın heyecanını yaşadıklarını söyleyen Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Demir, İzmir’in ilk ve tek turizm fakültesi olma niteliğiyle de İzmir turizminin gelişmesine katkı sağlayacaklarını ifade etti.

Dekan Prof. Dr. Cengiz Demir, “İzmir turizminin gelişmesi için üniversite-sektör işbirliğinin sağlanması gerekiyor. Turizm sektörü gelişimini bilimsel araştırmalara bağlı yürütülen çalışmalarla sağlanmalıdır” dedi.

“İzmir Antalya’nın neden gerisinde? ” 

Antalya örneğine bakılacak olunursa İzmir turizminin çok gerilerde kaldığını belirten Dekan Prof. Dr. Cengiz Demir, “Antalya tek başına yılda 10 milyondan fazla turist çekiyor. Ama İzmir şu anda 1,4 milyon turistte kalıyor. Yeni kurulan bir fakülte olarak bilimsel çalışmalarını akademik olarak gerçekleştirerek; İzmir’in bu yarıştaki yerine katkıda bulunacağız. Diğer taraftan da sektöre yön vereceğiz” diye konuştu. 

“İzmir’in tematik otellere ihtiyacı var”

Antalya’nın marka şehir olmasında tematik otellere verilen önem ve yatırımların etkisi olduğunu belirten Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Demir, EXPO yolunda sağlık turizmi hedefiyle büyük yol kateden İzmir’in de tematik otellere ağırlık vermesi gerektiğini ifade etti. 

Dekan Prof. Dr. Demir, “Sıradan oteller yerine Sağlık Turizmi temasıyla kurulacak termal oteller şehrin gelişimine büyük katkı sağlar. Açılacak tesislerin mutlaka bir teması olmalıdır. Örneğin ‘saray’ formatında şehir merkezine yakın yerlerde kurulacak tematik oteller, İzmir’e gelen turist sayısını doğrudan arttırır. Bu konuda özel sektörden gelecek talepleri akademik olarak desteklemek için elimizden gelen katkıyı sunmaya hazırız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.