Kategoriler
Haberler

KADIN Hekimler haklarını istiyor!

 

Cinsiyetleri sebebiyle mobbing’e ve tacize uğruyorlar…

Gebe kalmalarına çoğu zaman müsaade edilmiyor

ve

asistanlıktan atılmakla tehdit ediliyorlar…

Doğum izinleri ve süt izinleri kullandırılmıyor…

Kısacası Türkiye’de Kadına ve Kadın Asistan Hekimlere pozitif ayrımcılık uygulanmıyor.

Kadın asistan hekimler haklarını arıyor…

Bu kapsamda bize ulaşan ilk mektubu sizlerle paylaşıyoruz.

www.asistanhekim.org olarak Kadınlarımızın arkasındayız !

Bu gidişata artık yeter diyoruz !

Kadın Asistan Hekimler desteğinizi bekliyor… 

Bu yazıyı paylaşın ki, duymayan kalmasın…

İlk Yazı :

Asistanlıkta sömürülme durumları :

Kadın asistanımız plansız bir şekilde gebe kalır, yasal olarak 24.haftada nöbetten çıkması gereken kızımıza bölümü 28. haftaya kadar (7aylık) tek başına nöbet tutturur, gebe olarak nöbette uykusuz kalması, işlere koştur(amama)sı ve ertesi gün çalışması zaten olması gereken bir durumdur. Bu arada klinik işlerinde de aktif rol oynar hatta bir dönem yoğun bakıma verirler ki, hastabaşı röntgen çekimi veya hastaya BT de eşlik etmek durumlarına da maruz kalsın. 

Sevgili asistanımız, doğum sonrası daha rahat olacağını düşünerek tüm bunlara katlanır ancak 32 haftada artık yasal doğum öncesi iznine çıkar, doğum sonrası iznini artırmayı düşünecek halde değildir. Şanslıdır ki, erken doğum yapmaz, sağlıklı bir bebeği olur, doğum sonrası 8 haftalık izni de bitince işe dönmek zorunda kalır. (rapor, yıllık izin ve ücretsiz izin zaten söz konusu değildir.) 

Doğum sonrasında asistanımızın iki yasal hakkı daha vardır, birincisi süt izni, ikincisi de 1 yıl nöbet tutmama. Bölümü süt iznini şu şartla kabul eder:’ saat 15 e kadar yapman gereken tüm işleri bitirirsen çıkabilirsin.’ (o işlerin hiiiiiiç bitmediğini herkes bilir!!) Nöbet konusunda buldukları çözüm daha da ilginçtir ama haklarını yememek gerek, asistanımıza seçenek sunmuşlardır: ya normal bir şekilde aylık tutman gereken nöbetlerini tutarsın, ya da 1 yıl boyunca nöbet tutmazsın ve tutmadığın nöbetler sana borç olarak yazılır ve 1 yılın sonunda nöbete başladığında normal nöbet sayına eklenerek borçlarını ödersin (ben o zaman hesap yapmıştım, günaşırı nöbet tutsan bile borç kapanmıyordu!!!)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.