Kategoriler
Haberler

Kağıt reçeteyi unutmayın talimatı

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun, hastalara ıslak imzalı reçete verilmediği yönünde gelen şikayetlere dikkat çekerek, elektronik reçete ile birlikte kağıt reçete uygulamasına devam edilmesi talimatı verdi.

 

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun, il sağlık müdürlüklerine e-reçete konulu bir yazı gönderdi. Tosun yazıda, SGK tarafından 1 Temmuz 2012’de başlatılan e-reçete uygulamasını hatırlatarak, “Projenin uygulama süreci ile ilgili gerek saha gözlemleri gerekse bakanlığımıza intikal eden geri bildirimlerin değerlendirilmesi sonucunda hastalara ıslak imzalı reçete verilmediği tespit edilmiştir.” dedi.

Tosun, bu kapsamda, hastane başhekimlikleri tarafından, tüm polikliniklerde çıktı alınabilmesi amacıyla bir yazıcı bulundurulmasını, yazıcı bulunmayan polikliniklerde ise temin edilinceye kadar elektronik reçete ile birlikte manuel reçete yazılmasının sağlanmasını istedi.

 

SGK tarafından uygulanan şifre protokolünün, ıslak imzaya eşdeğer hukuksal bir nitelik taşımadığına dikkat çeken Tosun, bu reçetelerin e-imza prosedürü ile imzalanması halinde ıslak imzaya eşdeğer hukuksal nitelik taşıyacağını hatırlattı. Tosun, bu sebeple reçetelerin elektronik ortamda yazıldıktan sonra yazıcıdan çıktı alınarak ıslak imza atıldıktan sonra vatandaşlara verilmesi gerektiğini, e-imza prosedürü gerçekleştirildiği takdirde de yine çıktı alınarak vatandaşa kağıt reçete verilmesi gerektiğini söyledi.

 

E-İmza temin süreci ile ilgili Bakanlık tarafından ayrı bir duyuru yapılacağını kaydeden Tosun, yazılan elektronik reçetelere e-imza atılmasını sağlayacak gerekli yazılım desteğinin sağlanmasını istedi.

 

Elektronik ortamda yazılan reçetelerin 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu ile yapılan düzenleme kapsamında ıslak imzaya eşdeğer hukuki geçerliliği olan e-imza prosedürü ile imzalanması amacıyla TÜBİTAK ile bir protokol imzalandığını kaydeden Tosun, “Bu protokol kapsamında temin edilecek imzalar, Bakanlığımıza bağlı sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan tüm hekimlerimize ücreti Bakanlığımız tarafından ödenmek suretiyle temin edilecektir.” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.