Kategoriler
Haberler

Kamu Hastane Birlikleri nasıl işleyecek?

Kamu Hastaneleri Kurumu Başkan Yardımcısı Orhan Koç, genel sekreter olmanın kriterlerini medya sağlık’a açıkladı. Koç, yöneticilerin sözleşmeli, diğer çalışanların ise aynı pozisyonda kalacağını söyledi. 

KOÇ, BİRLİKLERİN AYRINTILARINI ANLATTI 

AMAÇ ŞU… 

Burada amaç şu: sağlıkta her şey iyi noktadayken neden böyle bir yola başvurduk. Sağlıkta halkın memnuniyeti yüzde 80’lere ulaşmış, buna rağmen böyle bir değişime ihtiyaç hasıl oldu. Bunun sebebi aslında insan kaynağı açısından, finans kaynağı açısından, kaynakların tümünü daha etkin kullanmak adına bu profesyonel yönetim tarzı ile daha etkin ve daha verimli bir yönetim ortaya koyacağımız düşüncesi ile bu değişikliğe gittik.

Sağlık sunumunda belli bir noktaya gelmiş olabilirsiniz ama o geldiğiniz noktada devamlılığı önemlidir. Bugün kaliteli hizmet veriyorum, yarın kalitesini düşüreceğim diyemezsiniz. Hem finansal açıdan sürdürülebilirliğini hem insan kaynağını daha etkin ve verimli şekilde kulanılabilirliğini, hem tıbbi cihaz ve teknoloji açısından da daha etkin ve verimli bir yönetim tarzı oluşturmak zorunluluğu vardı. Çünkü illerde birden fazla hastane yapılanması sözkonusu ve iller arası hasta transferleri söz konusu, ve ulaşım alt yapısının hızlı bir şekilde gelişiyor olması, sağlık hizmet sunumunda çıtayı çok yüksek yere tutmuş olmamızdan dolayı tüm kaynakların çok omtimum kullanılması gerekiyordu. Burada insan kaynağı etkin kullanılacak, işte biz bunu birlikyapısı ile yerinde yönetim tarzı ile maksumum verimi sağlamayı planlıyoruz. 

657 YÖNETİCİLER BİZİMLE ÜÇ YILLIK SÖZLEŞME YAPACAK 

Buradaki genel sekreterlik altındaki branşında profesyonel yöneticilerle ve hastane yöneticileri ile başhekimlerle bir profesyonel ekip ruhu ile bu işi yapacak ve bunların hepsi de sözleşmeli olacak. Yani kamuda yeni bir istihdam modeli, sadece yönetim kadrosu sözleşmeli olacak, diğerlerinin hepsi eski statüsünde devam edecek. Yönetici kadrosunda olanlar 657’ye tabi devlet memurları ise ücretsiz izne ayrılarak bizimle sözleşme yapacak, devlet memuru olmayan kişiye de sözleşme imzalayabiliriz. Ancak bizim kriterlerimiz hastane yönetimi konusunda tecrübeli, fikirleri ile bize katkılar sağlayabilecek uzmanlarla çalışacağız. Burada sözleşme olmasının büyük bir avantajı var, biz hastane yöneticilerimiz, başhekimlerimiz, yardımcıları, genel sekreter ve yardımcıları 6 ayda bir performans yönetimine göre bunları değerlendireceğiz. Hastanedeki durum tespitinden sonra 6 ayda bir yöneticiler ve hastane değerlendirilecek, hastaneyi daha iyiye mi götürüyor, yerinde mi sayıyor yoksa hastane daha geriye mi gidiyor değerlendirmesi yapılarak, yönetici ile 3 yıl sözleşme yaptığımızı varsayarsak, sözleşmeyi erken sonlandırma hakkını da bu sözleşmenin içine koyuyoruz.

Eskiden devlete kapıyı at ölene kadar memursun veya idareci bir ol artık seni kimse alamaz diye bir şey yok. Biz de idareci gerçekten işini çok profesyonelce yapıyorsa, bu göstergelere göre objektif değerlendirmek lazım. Çünkü yönetici değerlendirmesi için de baştan konulmuş kurallar olması lazım, oyunun kuralları oyun başladıktan sonra değiştirmemek lazım.

Bu şekilde sözleşme imzalayacağız, bu da kamu personel istihdamında ve kamu yönetiminde yeni bir nokta. Bu model diğer kamu kuruluşları tarafından da takip edilmekte, başarılı olursa, ki başarılı olur inşallah, başarı da onlara örnek olacağını düşünüyoruz. 

İZMİR’DE KAÇ TANE KURULACAK 

Toplam Türkiye’de 100 tane kamu hastane birliği kuracağız, her ilde en az bir tane kurulacak. Ancak şehrin büyüklüğüne, şehirdeki hastane kapasitesine hem bütçe anlamında hem diğer imkanlar anlamında kapasitesine bakarak ve sağlık bölgesi mantığı ile birleştirerek, biri – iki belki en az iki birlik kuracağız. Ama bu süreç içerisinde tekrar değerlendirmeye tabi tutulabilir. İzmir, İstanbul, Ankara gibi birden fazla sağlık bölgesi olan illerimizde ki, resmi sayılarımız yapacağımız fizibilite raporları ile kesinleşecek. 

SÖZLEŞMELER TEMMUZDA İMZALANMAYA BAŞLANACAK 

Temmuz ayı itibariyle sözleşmeler imzalamaya başlayacağız, kasım ayına kadar süremiz var. Şu anda bununla ilgili hazırlıklarımızı tamamladık. Kurum olarak ikincil mevzuatlarımızı hazırladık, hastanelerin durum tespitlerini yaptık. Bunu yaparken hastanelerdeki cihazların markasına, yaşına, amortisman giderlerine kadar hesap ettik. Birliği genel sekretere teslim ederken, hangi cihazın kaç yaşında olduğunu, hangi marka ve modelde olduğunu kendisine hangi mali yükümlülükleri getireceğini bilmesi lazım. Teslim ederken kayıtlı bir şekilde teslim etmek istiyoruz, kendisi de kabul ederken, bilerek alması lazım. Çünkü 6 ay yada daha sonraki değerlendirmede baştan beni dezavantajlı başlattınız gibi bir argümanla karşılaşmak istemiyoruz. 

GENEL SEKRETER HEKİM OLMA ZORUNLULUĞUNDA DEĞİL 

Hastane teslim ederken, insan kaynağı, hizmet birim endeksindeki durumu, elindeki cihaz parkurunun ne olup olmadığının, hastanenin yaşı nedir, kapalı alanı nedir, elektrik sarfiyatı nedir tüm bu detayları birlik sekreteri ile sözleşme imzalarken, ona bu bilgileri vereceğiz.

Hastanemizde başhekim vardır ama hepsi sağlık müdürümüze bağlı, sağlık müdürü yardımcıları marifeti ile iş ve işlemleri takip ediliyor. Yeni durumda kamu hastane birliği adı altında oluşturulmuş yapı ile devam edecek, başında genel sekreter var, yardımcıları var. Tıbbi hizmet yardımcısı hekim olmak zorunda, genel sekreter hekim olmak zorunda değil. Bunun dışında idari hizmetlerle ve mali hizmetlerle ilgili yardımcıları olacak. Bu genel sekreterin uzman alma hakkı da var. Sözleşmeli uzman konusunda uzman olan kişi ile sözleşme imzalayacak yine büro elemanları da sözleşmeli olacak, tamamen profesyonel bir ekip. Bu kendisine bağlı olan hastanelerin tümünü koordine edecek, hem hizmetler anlamında hem mali disiplin alanında koordine edecek. Hem bunların ihalelerini yapma anlamında koordine edecek. Ortak alımlar yapacak, kısmi alımlara da izin verebilecek. Bir de hastanenin büyüklüğüne göre, örneğin Atatürk eğitim araştırma hastanesi 1100 yataklı, buralarda biz hastane yöneticisi atıyoruz. Sadece işi hastane yöneticisi olan, profesyonel manada hastane yöneticisi yapacak kişidir ve hasta yöneticisi ile birlikte çalışacak başhekimimiz var başhekim sadece tibbi işlere bakacak. Başhekim artık çatısı akmış, ihaledir, malzemedir buna bakmayacak. O artık acile gelen hastaya kaç dakikada ne yaptığı ile ameliyathanedeki enfeksiyon oranı ile yoğun bakıma yatan hastaların yüzde kaçı yaşıyor ne yapılıyor bunlarla ilgilenecek. 

BAŞHEKİMİN İHALE VE MALZEMEYLE İŞİ OLMAYACAK 

Onun artık ihale ile eksik malzeme ile bir işi yok. Yine hastanede iki tane müdürümüz var bir tanesi idari mali anlamda iş ve işlemlerden diğeri de hemşirelik ve bakım, otelcilik hizmetleri ile ilgili işleri deruhte edecek. Genel sekreteri direkt kurum başkanı atayacak, genel sekretere bağlı başkanları ve hastane yöneticilerini ise genel sekreter teklif edecek, ben bu kişilerle çalışmak istiyorum diye, çünkü kendi ekibini belirlemesi en doğal hakkı, bizim de çok aykırı görmediğimiz bir liste gelmişse o kişilerle sözleşmeyi teklif üzerine kurum başkanı imzalayacak. Ama yöneticisinin altındaki başhekim ve diğer müdür yardımcıları ise genel sekreter sözleşme imzalayacak. Başhekim de sözleşmeli olacak. Sözleşmeli olmayan hiçbir yönetici olmayacak. Diğer personelin tamamı da eski statülerinde çalışacak. İnanın başhekim hastanedeki tıbbi hizmetlere ayıracağından daha çoğunu hastanenin idari işlerine ayırıyor. Temizlik firması ile ilgili işlerden tutunda güvenliği, temizliği, yemeği, çamaşırhanesi, otelcilik hizmetlerine kadar, binanın oranım işlerine kadar her şeyden başhekim sorumlu.

Ama yeni sistemde başhekimin üzerinden bu yüklerin yüzde 90’ını alıyoruz. Sadece kendi uzmanlık alanı ile ilgili işlerle uğraşacak. Bunun verimliliğini tartışmak bile gereksiz. Her iki müdür kendi altındaki ekibini kendisi seçecek. En iyisi de idareci olarak kendi çalışacağınız ekibi seçecek olmanızdır. 

YÖNETİCİLER İŞİNİ AŞIK OLMALI 

Bizde tek başına profesyonel yöneticilik işimizi çözmez, biz banka yönetmiyoruz. 5’ten sonra profesyonel yönetici evine gidip sabah saat 8’e kadar cebini açmayabilir. Bizde amatör ruhunu kaybetmeyen profesyonel yönetici istiyoruz, bu şu demek gece rüyasında işini sayıklayan yönetici bize lazım. Gece rüyasına işi girmiyorsa, biz bu yönetici ile gidemeyiz. Bizde 7×24 saat yöneticimiz her zaman hizmete dönük, eksikleri gidermeye dönük çalışır. İşine aşıktır. Biz işine aşık, amatör ruhlu, profesyonel yöneticiler istiyoruz. Kızımızı var vermek istiyoruz tabiri caizse aşıklar arıyoruz. Kamu hastane kurumunda çalışan yöneticilerin özlük haklarında değişiklikler var ama diğer personel açısından bir değişiklik yok. Ancak yöneticilerle ilgili değişiklikler olacak, bu da yöneticilerle bir sözleşme imzalayacağımız için performansla ilgili kriterler koyarak, tavana ulaşmaları halinde üst bir marj var.

Hastaneni iki kaynağı var, biri insan diğeri finans. Parayı kenara koyarsak tek kaynağı insan. Çünkü emek ağırlıklı bir hizmet bu. Hiçbir teknoloji hekimin, hemşirenin, ebenin yerine geçemez. Dolayısıyla bu kaynağı çok etkin kullanmamız gerekiyor. Sizin bir hastanenizde yeni doğanla ilgili ciddi bir kapasiteniz var, diğer hastanenizde çocuk uzmanı sayısı fazla onları istediğiniz şekilde bu hizmete yönelik kullanmanız gerekecek.

Finans kaynağını da etkin kullanmak çok önemli. Hangi hastanede atıl bir cihaz varsa hemen diğer hastaneye nakledilebilecek. Hep yaşadığımız nedir bir hastanede tetkik tahlil yapıyorsunuz, diyelim iyileşmediniz başka bir hastaneye daha gidiyorsunuz yeniden tetkik ve tahliller yapılıyor. Mükerrer tahliller, mükerrer görüntülemeler oluyor. Bunlar hem kamu maliyesine yük, hem kişiye eziyet ama bu birliklerde tek otomasyon olacak, birliğe bağlı tüm hastanelerin yazılımı tek olacağı için nerede ne yapmışsanız her hastanedeki doktor bunu görebilecek. Aynı kalite ve kalibrasyonda bir laboratuar işlettiğiniz için mükerrer tahlil ihtiyacı olamayacak. Bunun gibi kazanımlar mutlaka sağlayacak. 

YENİ ENERJİ SİSTEMİNE GEÇİLECEK 

Yeni yaptığımız ve eski hastanelerimizin tümünde de enerji verimliliğine yönelik çalışmalar yaptırıyoruz. Elektriğimizin yüzde 70’e yakını ithal, cari açığımızın toplamı kadar enerji ithalatımız var. Kamu hastanelerimizde enerji verimliliği üzerine çok önemli çalışmalar yapıyoruz. Doğalgazı siz sadece ısınmada kullanıyorsunuz, halbuki siz bunu hem ısınmada, hem soğutmada hem de elektrik üretiminde kullanabilirsiniz. Bundan sonra yapacağımız 250 yatak üzerindeki tüm hastanelerde bu uygulamaya geçiyoruz. Kamu Hastaneleri Kurumu Başkan Yardımcısı Orhan Koç, genel sekreter olmanın kriterlerini medya sağlık’a açıkladı. Koç, yöneticilerin sözleşmeli, diğer çalışanların ise aynı pozisyonda kalacağını söyledi.

Kaynak: Medyasağlık.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.