Kategoriler
Haberler

Kanser’de erken teşhise izin veren yasa tasarısına Türk doktorlarda destek verdi

Almanya Federal Sağlık Bakanı Daniel Bahr, erken teşhis imkânını arttıracak ve kanserle ilgili verilerin daha verimli şekilde toplanmasına, olanak sağlayacak yeni bir yasa tasarı hazırlığına Türk ve yabancı doktorlarında bakışı olumlu.

 

Almanya’da her yıl 220 bin kişinin kansere yenik düşüyor ve ülke çapında her dört ölümden biri bu hastalıktan kaynaklanıyor. Hür Demokrat Partili (FDP) Sağlık Bakanı Daniel Bahr’in açıkladığı yasa tasarısının 2016 yılından itibaren bağırsak ve rahim ağzı kanseri erken teşhisi için yapılan koruyucu muayeneler hakkında kişilerin mektupla bilgilendirilmesinin amaçlandığını bildirdi. Bugüne kadar benzer bir koruma programının sadece meme kanseri için uygulandığı hatırlatıldı. Hazırlanan tasarının koruyucu muayenelerin kaç yaşından itibaren ücretsiz olarak uygulanacağıyla ilgili kesin bir yaş sınırı getirmediği belirtildi.

 

Bakanlığın yasa tasarısında farklı kliniklerde tutulan kanser kayıtlarının federal düzeyde ortak bir standarda kavuşturulması da öngörülüyor. Buna göre kayıtların teşhis, tedavi, tedavi sonrası kontrol ve nüksetme vakalarını detaylı olarak belgelenmesi hedeflendi.

 

Düsseldorf’daki Luisen-Krankenhaus’un direktörü Dr. Mehdi Rezai, “Almanya’da özellikle göğüs kanseri üzerine erken teşhis adı altın da devlet bir uygulama başlatmıştı. Bizler önceden hastalığı önleyebilme ve teşhis etme üzerine uygulanan en son teknikleri uyguladığımız gibi, tüm yeniliklere de ilk imzayı biz atıyoruz.” dedi.

 

Hilden’de özel muayenesi bulunan Dr. Fuat Dal, erken teşhis olayının meme kanserlerinde uygulanmış olup, akabinde başarılı sonuçların da alındığını vurguladı. Dal, “Meşguliyetten önce boş vaktin, yaşlılıktan önce gençliğin, hastalıktan önce de sağlığın kıymetini bilmeli. Avrupa standartlarında hayat hızlı cereyan ediyor. Hayatın hızlanması sonucu, insanlarında kendilerine ayıracak zamanları kalmıyor. Kendilerine zaman ayıramayan insanlarında, sağlık problemleri mutlaka olacaktır. Alman devletinin uygulamaya koymayı düşündüğü bu sistemi destekliyorum.” şeklinde konuştu.

 

Frankfurter Allgemeine Zeitung, yeni kanser kayıt sistemiyle hangi tedavinin en iyisi olduğu, nerede kötü muamelede bulunulduğu, tedavi sonrası ne tür hastalıkların ortaya çıkabileceği ve bir kanser tedavisi sonrası yaşam kalitesinin nasıl olduğu gibi sorulara yanıt bulunmasının beklendiğini yazdı. Gazete, bu tarz veri toplamanın bilimsel açıdan faydası uluslararası açıdan kanıtlandığını hatırlatırken, “Bunu, meme ve kolon kanseri tedavisindeki ilerlemelerde görmek mümkün. Potansiyel hastalardan başka kimin bu tür verilerden daha fazla çıkarı olabilir Sağlık sigortası şirketlerinin kanser kayıt sisteminin yürürlüğe gireceği eyaletlerde ne kadar ödeme yapması gerektiği konusundaki tartışmalarda herhangi bir söz hakkı yok. Kayıt sisteminin yılda 60 milyon euroya mal olması bekleniyor. Bu da vatandaş başına 1 euro ediyor. Bunu kim istemez ki.” diye devam etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.