Kategoriler
Haberler

Kimsesiz hastalar artıyor

Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkan Yardımcısı Ahmet Çakır, son dönemde hastanelere başvuran kimsesiz hasta sayısının arttığına dikkat çekti. Çakır’ın, il sağlık müdürlüklerine gönderdiği yazıda, kimsesiz bakıma muhtaç hasta sayısının geçen yıl 6 bin 920 iken, bu yılın ilk 6 ayında 5 bin 793 olarak tespit edildiği belirtildi.

 

Ahmet Çakır, il sağlık müdürlüklerine ‘Hasta Bakım Personeli’ konulu bir yazı gönderdi. Söz konusu yazıda son dönemde hastanelere başvuran kimsesiz hasta sayısının arttığını kaydeden Çakır, bu kişilerin hastanede bakımları ile ilgili çeşitli sorunların ortaya çıktığını aktardı. Çakır, “Kurumumuzca takip edilen tıbbi sosyal hizmet faaliyet verilerine göre hastanelerimizdeki Tıbbi Sosyal Hizmet Birimlerinde görev yapan sosyal hizmet uzmanları tarafından tespit edilen ya da sosyal hizmet uzmanına yönlendirilen kimsesiz bakıma muhtaç hasta sayısı 2011 yılında 6 bin 920 iken; 2012 yılı ilk altı ayında 5 bin 793 olarak tespit edilmiştir.” dedi.

 

Söz konusu hastaların hastanede kaldıkları süre içinde tuvalet, kişisel temizlik, beslenme gibi ihtiyaçlarının karşılanması ile ilgili sorunlar yaşandığını kaydeden Çakır, bu nedenle yoğun olarak refakatçi talebi yapıldığını ifade etti. Çakır, kimsesiz ve bakıma muhtaç hastaların kaliteli bir sağlık hizmeti alabilmesi için kişisel bakımına yardımcı olacak, hastane içi ve hastane dışı ihtiyaçlarını sağlayacak, her türlü hastane işlemlerinde hastaya refakat edecek hasta bakım personelinin görevlendirilmesini istedi.

 

Yazıya göre, görevlendirilecek hasta bakım personeline, hastanın genel ve fiziksel bakımı, engellilere yaklaşım, ilk yardım, hastane içi hijyen, hasta ve hasta yakını ile sağlıklı iletişim konularında eğitim verilecek. Bakanlık, söz konusu eğitimleri alan personel sayısının, 15 Eylül 2012 tarihine kadar Kamu Hastaneleri Kurumu’na bildirilmesini istedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.