Kategoriler
Haberler

Milli Takımlar doktorundan uygulamalı egzersiz dersi

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Yetişkin Hemofili Hasta Okulu’nda dönemin ilk dersinde hastaların kaslarını güçlendirmesi için yapılması önerilen egzersizler uygulamalı olarak gösterildi. 

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Yetişkin Hemofili Hasta Okulu’nda dönemin ilk dersi spor hekimi ve Türkiye Milli Takımlar doktoru Doç. Dr. Metin Ergün’ün sunumu ile başladı. Yaklaşık 50 hemofili hastasının katılım yaptığı ilk derste Doç.Dr. Ergün, ‘doğru egzersiz’ ve ‘doğru spor’ hakkında detaylı bilgiler verdi. Ayrıca egzersizler Ege Üniversitesi Spor Akademisi öğrencisi Can Başçiftçi tarafından uygulamalı olarak gösterildi. Ders sonunda katılan hastalara çekilişle 5 orijinal milli takım forması hediye edildi. 

Kaslar güçlenmeli 

Türkiye’nin ilk Yetişkin Hemofili Hasta Okulu projesini hayata geçiren Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fahri Şahin, hemofili hastalarının kanamalarının azalması için, kaslarının güçlenmesi gerektiğini söyledi. Doç. Dr. Şahin, “Kanama risklerinin yüksek olduğu eklemleri ilgilendiren kas gruplarının gücünü artırmak, hem kanama olasılığını azaltıyor hem de hastaların yaşam kalitesini artırıyor. Sağlıklı bireyler için de çok önem taşıyan egzersizler, faktör tedavisi uygulayarak yaşayabilen hemofili hastalarında ayrı bir önem ifade ediyor. Okulumuzda her ay farklı bir konuda ders vermeye devam edeceğiz. Hastaları ilgilendiren konularda diğer kliniklerden de gelecek doktor arkadaşlarımızla derslerimiz yapılacak. Hastaların yaşam kalitesini artırabilirsek ne mutlu” diye konuştu. 

Ağrı kilit nokta 

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türkiye Milli Takımlar doktoru Doç. Dr. Metin Ergün, hemofili hastalarının kanamalarının önlenmesi için düzenli egzersiz yapılmasının önemli olduğunun bilimsel olarak da kanıtlandığını belirtti. Doç. Dr. Ergün, “Hastaların kanama bölgeleri farklı olduğu için herkese farklı bir egzersiz programı uygulanır. Standart bir egzersiz programı olamaz. Doğru egzersiz olsa dahi yanlış teknik, yanlış zaman, yanlış şiddette uygulanması hastaya zarar verebilir. Bu yüzden hastanın ve egzersiz programının uzman bir hekimin kontrolünde olması faydalıdır” dedi. Doç. Dr. Ergün sözlerine şöyle devam etti: “Hemofili hastalarının en çok kanamasının olduğu eklemler diz, ayak bileği ve dirsek bölgesidir. Bu bölgelerin özellikle faktör uygulandığı günlerde yapılacak hareketler ile güçlendirilmesi önemli. Ama ağrı kilit nokta olmalı. Kişi hareketleri yaparken bir ağrı hissederse, hiç zorlamadan bırakmalı, kanamaya neden olmamalı. Uzman bir hekimin verdiği egzersizler yanında hastalar rahatlıkla okçuluk, yürüyüş, yüzme, golf, jogging, bisiklet, pilates sporlarını da yapabilirler.”

Nihal Işık- Haber Ekspres Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.