Kategoriler
Haberler

Obezite ile mücadelede sağlık çalışanlarından tiyatro

Obezite ile mücadele konusuna dikkat çekmek için sağlık çalışanlarının oynayacağı bir tiyatro yapılacak. Oyunu yazan Arzu Kaya, çocuklara sağlıklı beslenmenin ve hareketli yaşamın öneminin eğlenceli bir şekilde anlatılacağını söyledi.

İzmir İl Halk Sağlığı Müdürlüğü Basın Bürosu görevlisi hemşire ve metin yazarı Arzu Kaya, obezite ile mücadele faaliyetleri kapsamında tiyatro oyunu yazdı. ‘Hop dedik Toptomar’ isimli çocuk oyununun kadrosunda, çoğunluğu sağlık personeli olan yaklaşık 25 kişi görev alacak. Obeziteye karşı çocukların bilinçlenmesi için tiyatronun önemli olduğunu söyleyen Arzu Kaya, çağımızın algısının değiştiğini ve genelde sağlık eğitimi ve özelde obezite olmak üzere sanatın davranış değişikliği gerektiren sağlık sorunlarında daha etkili olabileceğini belirtti. Tiyatronun da sağlık gibi bir ‘arındırma’ ve ‘iyileştirme’ etkisi olduğunu söyleyen Kaya, “Provalara geçen hafta 15 kişi ile başladık. Mayıs ayında oyunun sahnelenmesi planlanıyor. Çocuk oyunu olarak yazdığım 3. metin. İki sene öncede ‘temizlik perisi hijyen’ oyununu yazıp, sahneye koymuştuk. Bu oyun ile Konak Belediyesi’nden ve Bulaşıcı Hastalıklar Derneği (BUHASDER)’den ödül de almıştık” diye konuştu.

Sağlık ve sanat iç içe

İzmir’deki okullarda teneffüs zillerinde çalınacak ‘Mutluluk Harekette’ isimli şarkının da sözlerini yazan Arzu Kaya, tiyatro oyunu ile de obeziteyle ilgili çalışmalara destek oluyor. Kaya, “İlköğretim öğrencilerine yönelik bu oyunda, oyun kişilerinin isimlerini, obezite durumlarına, hareketli yaşayıp, yaşamadıklarına ve sağlıklı beslenme durumlarına göre seçtim. İki perdelik çocuk oyunu olan Hopdedik Toptomar ile abur cubur yiyecek tüketiminin önlenmesi, sağlıklı beslenme yöntemleri, obeziteden korunma ve hareketli yaşamın önemi konularında çocuklara önemli mesajlar verilecek. Karaciğer, pankreas, dalak, kan şekeri gibi eğlenceli oyun kişileri ile sağlıklı beslenilmediği zaman organlarımızın ne hale geleceği de anlatılacak. Sağlık eğitimi, sanatın diliyle yapılacak olması çok keyifli” dedi.

Nihal Işık-Haber Ekspres Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.