Kategoriler
Haberler

Ölümüne saatler kala bağış organla hayatta kaldı

Bilinçsiz antibiyotik kullanımı ölüme götürebilir. 

Bilinçsiz antibiyotik ilaç kullanan ve komaya giren Ayşe Özcan, ölümüne saatler kala, yapılan bağışla hayatta kalma şansını yakaladı. Özcan, “İnsanlar uyanık davransın, hekim kontrolü dışında asla ilaç içmesin” dedi. 

Hekim kontrolü dışında antibiyotik ilaç kullanmak vücuttaki tüm organlara zarar verdiği gibi hatta bile ölüme neden olabiliyor. İzmir Torbalı’da yaşayan bir çocuk annesi 39 yaşındaki Ayşe Özcan’da bu hatayı yapan, karaciğeri iflas eden ve ölümüne saatler kala Aydın’da yapılan organ bağışı ile şu an yaşayan bir isim. Özcan, “İnsanlar benim gibi cahilce, bilinçsiz ilaç kullanmasın. Toplumda doğru ilaç kullanımı konusunda duyarlılık sağlanması için daha fazla çalışma yapılmasını istiyorum. Doktorlar 1 saat bile geç kalmış olsaydım hayatımı kaybedebileceğimi söylediler. Yaşamak için ikinci bir şans yakaladım. Herkesi ilaç içerken uyanık davransın, eş dosta iyi gelen her ilacı kullanmasın” ifadelerini kullandı.

Acil çağrı yapıldı 

Hekimin kontrolü dışında kullanılan ilaçların tehlikeli olduğunu belirten Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Karaciğer Nakil Birim Sorumlusu Doç. Dr. Murat Sözbilen, “Bilinçsiz ilaç kullanımı tüm organlara zarar verebilir. Ama karaciğer en çok etkilenen organdır. Karaciğer bu toksik hepatitlerde metabolizma için daha fazla savaş veriyor ve sonunda hücreler iflas ediyor. Hasta bedeninde ilaç kullanırken en ufak bir değişiklik fark ederse hemen hekime başvurmalı” dedi. Doç. Dr. Sözbilen sözlerine şöyle devam etti: “Ayşe Özcan, 3-4 gün takip edildikten sonra komaya giren, bilinci kapalı bir şekilde ameliyata aldığımız bir hasta. Türkiye’de acil bildirim yaptık. Ölmek üzere olan hasta için yapılan acil çağrı, Türkiye’de ilk bağışlanan organ İzmir’e gönderilecek demek. Aydın’dan 75 yaşındaki donörden organ bağışı olmasaydı hastayı kaybedebilirdik. Çünkü Özcan’ın canlı vericisi olabilir diye düşündüğümüz iki kardeşi de nakil için uygun olmadı. Birinin damarları uymadı, birinin de karaciğerin bir parçasını alsak, kendisine küçük gelecek, yetmeyecekti. Ayşe Özcan, son anda bağışın gelmesiyle hayatta kalabildi. Ameliyattan sonra durumu iyi, takipleri devam ediyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.