Kategoriler
Haberler

Opr.Dr.İdris Ahmet ÇAKIR : Hastaneler sağlıklı iletişime göre yeniden dizayn edilecek

Sağlık Bakanlığı, hastanelerde karşılama, halkla ilişkiler, danışma, numune kabul ve tetkik gibi birimlerdeki camekân, pencere benzeri sağlıklı iletişimi engelleyen malzemelerin kaldırılmasını istedi. Bakanlık talimatına göre 15 Ekim’e kadar banko ve deskler hasta ve yakınlarının oturarak rahatça hizmet almalarını sağlayacak şeklide yeniden dizayn edilecek.

 

Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Kurumu Başkan Yardımcısı Ahmet Çakır, banko ve desklerin düzenlenmesi konulu bir duyuru yazısı yayınladı.

 

Söz konusu duyuru yazısında karşılama-yönlendirme, halkla ilişkiler, danışma, kayıt-kabul, numune kabul, tetkik ve rapor sonuç alma, sekreterlik gibi hizmet alanlarında; hasta ve yakınları ile çalışanlar arasında sağlıklı görsel iletişimi engelleyen yüksek banko ve benzeri uygulamaların (camekân, pencere, yükseklik arz edip engel oluşturan bariyer ve benzeri ofis malzemesi) kaldırılarak; hasta ve hasta yakınlarının oturarak rahatça hizmet almalarını sağlayacak uygun yükseklikte hizmet alanları olması gerektiği belirtildi.

 

Yapılan denetimlerde söz konusu hizmet alanlarında halen yüksek banko ve desklerin bulunması nedeniyle hasta ve yakınlarının ayakta hizmet almak zorunda kaldıkları bu durumun da vatandaşlar ile çalışanlar arasında iletişimi zorlaştırdığı kaydedildi. Yüksek banko ve desklerin, hizmet sunum kalitesini olumsuz etkilediği vurgulandı.

 

Duyuruda, hastanelerde kullanılan bankolar ve desklerin istenilen özelliklerde olacak şekilde revize edilmesi, bunun mümkün olmadığı durumlarda ise amaca uygun çalışma masalarının yeniden temin edilmesi istendi.

 

Bu kapsamda sağlık kuruluşları, 15 Ekim 2012 tarihine kadar banko ve desklerin söz konusu özelliklere göre yeniden dizayn edilmesini sağlayacak. Geciken kurumlar ise gerekçeli açıklamalarını bakanlığa bildirecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.