Kategoriler
Haberler

Öyle birşey yok

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Suriyelilerin bulunduğu kamplarda salgın hastalık görüldüğü yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

 

Bakan Recep Akdağ, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi açılış töreni sonrasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Akdağ, sınırdaki kamplarda salgın hastalık görüldüğü yönünde çıkan haberlerin hatırlatılması üzerine, “Bize misafir olan, Suriye’den gelen değerli kardeşlerimizin sağlık bakımları en güzel şekilde yapılıyor. Buna itina ediyoruz ve bahsedildiği gibi bir salgın durumu yok. Böyle bir şey görmüş değiliz.” dedi.

 

“Öğretim üyeleri tedavi ücretleri arasında fark geri geliyor deniyor. Bir değerlendirmeniz olur mu?” şeklindeki soru üzerine Bakan Akdağ, “Öğretim üyelerinin geçmişte özel muayene adı altında aldığı ücretlere benzer bir uygulamayı hiç düşünmüyoruz. Vatandaşın ödediği katkı payları ile ilgili farklı çalışmalar yapılabilir, gelecekte de farklılıklar oluşabilir ama hiçbir zaman o eski durumlara geri dönmeyeceğiz.” diye konuştu.

 

Başka bir gazetecinin, “Tüp bebek tedavisinin devlet tarafından karşılanmaması yönündeki önerinin Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda konuşulduğu söyleniyor. Bununla ilgili bir çalışma var mı?” sorusuna karşılık, Akdağ, “Biz sağlık ekonomi kurulu diyebileceğimiz, resmi adı yok ama fiilen böyle çalışıyor, bir kurulda önemli çalışmalar yapıyoruz. Başkanlığını Başbakan Yardımcımız Ali Babacan yapıyor. Bu birlikte çalışma örneğinde, ben, Maliye Bakanımız, Kalkınma Bakanımız ve Çalışma Bakanımız var. Buralarda bir çok konuyu konuşuyor, tartışıyoruz. Sadece bahsettiğiniz tüp bebekle ilgili değil, son zamanlarda bu kurula götürüldüğü ifade edilen birçok haber çıktı basında. Kim çıkardı, nasıl çıkardı bilmiyorum. Bunların bir kısmı o kurulda konuşulmuş işler bir kısmı hiç konuşulmamış işler. Belli ki dedikodudan ibaret bir takım düşünceler ya da ifadeler dışarıda konuşuluyor. Bunları hiç önemsemeyin. Sonuçta, Başbakan’ın talimatı ile bu kurul vatandaşların daha iyi sağlık hizmeti alması, sağlık hizmetine daha kolay ulaşması, sürdürülebilirliğin sağlanması için gayret ediyor. Şimdilik söyleyebileceğim bunlar.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.