Kategoriler
Haberler

Prof. Dr. Sait Eğrilmez: “Otopsilerden kornea alınması için yasa çıkarılsın”

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kornea Nakil Birim Sorumlusu Prof. Dr. Sait Eğrilmez, 3 büyük şehirde yılda 10 bin otopsi yapıldığını, çıkarılacak yasa ile bunların 3’te birinin bile kornealarının alınması halinde, Türkiye’de kornea bekleyan 5 bin kişinin görme imkanı yakalayacağını söyledi.

2005 yılında kornea naklinin göz bankaları aracılığıyla temin edilmiş kornealar üzerinden yapılmasına dair yönetmeliğin çıkmasıyla, Bakanlık her göz hekiminin kornea nakli yapmasını engelledi. Bu tarihten beri sadece göz bankası olan kuruluşlar kadavradan kornea alabiliyor ve nakil yapabiliyor. Şu an Türkiye’de 15 göz bankası var ve bu sayının 18’e kadar çıkması için çalışmaların yapıldığı belirtiliyor. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, bu yönetmelik çıkmadan 2003 tarihinde Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatı aldı ve en çok kornea nakli yapan 3. hastanesi olarak hala nakillere devam ediyor. 

Göz yerinden çıkarılmıyor 

Kornea Bankası denildiğinde akla ilk gelen, bağışlanan korneaların saklandığı, nakli olacağı zaman bu bankadan korneanın alınıp takılacağı gibi bir fikir gelebilir insanın aklına. Ama Türkiye’de bağışların az olması nedeniyle bankalar, gerçek bir banka gibi organ ve dokuların saklanacağı değil, sadece nakil bekleyen hastaların isim listelerinin saklandığı bir yer olarak kalmaktan öteye gidemiyor. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kornea Nakil Birim Sorumlusu Prof. Dr. Sait Eğrilmez, organ bağışı yapanların geçen sene yüzde 80’inin kornea hariç bağış yaptığını, insanların kornea denildiğinde gözün tamamen çıkarıldığını, oysa korneanın yarım milimetre incelikte saydam bir doku olduğunu söyledi. Prof. Dr. Eğrilmez, “İnsanlar bu yanlış bilgi yüzünden kornea bağışlamak istemiyor. Kornea saatin camı gibi, gözün üzerindeki İnce bir dokudur. Genel organ bağışcılarındaki bu yanılgıyı kaldırmalıyız. Katarak ameliyatlarında yapay lens koyarak gözün görmesini sağlayabiliyoruz ama korneanın yapayı olmadığı için bağışa ihtiyaç var” dedi. 

Otopsiler için ayrıcalıklı madde olmalı 

Ege Üniversitesi’nde şu an 390 hasta görebilmek için kornea bağışı yapacak birini bekliyor. Yıllık nakil sayısının 150-200 arasında olduğu düşünülürse, hastaların 2 yıl süre beklemesi gerekiyor. Türkiye’de bağış sorununun bir türlü çözülemediğini söyleyen Prof. Dr. Eğrilmez, “Yasaların tekrar organ bağışından yana gözden geçirilmesini, değiştirilmesini istiyorum. Benim kişisel bir çözüm önerim var. Mesela Türkiye’de 3 büyük şehirde yılda 10 bin otopsi yapılıyor. Savcılık şüpheli ölümlerde otopsiye karar verirse, ailenin onay verip vermemesine bakılmıyor. Otopside ölüme neden olan durumun araştırılması için organlardan parçalar alınıyor. Bunların da izni tek tek aileden alınmıyor. Şüpheli ölüm aydınlatılana kadar, gerekli incelemeler beden üzerinde yapılır, dokular tamamen açılır. Ben bu durumlarda olan kişiler için ayrı bir yasa çıkarılmasını, dokuların alınabilmesi gibi bir yetkinin verilmesinin, yararının olacağını düşünüyorum. Kornea ve kalp kapakçığı otopsi için açılan bedenlerin sadece 3’te birinden alınırsa, Türkiye’de 1 yıl içinde bekleyen hasta kalmaz. Ondan sonra da gerçek bir banka gibi korneaları saklayarak, ihtiyacı olana kullanabiliriz” diye konuştu.

Nihal Işık- Haber Ekspres Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.