Kategoriler
Haberler

Sağlık fonlarında birikine fazla para vatandaşa iade edilecek

Almanya’da bir yandan hastalık kasaları ve sağlık fonlarında biriken prim fazlasının nasıl değerlendirileceğine ilişkin tartışmalar sürerken, diğer yandan ülkenin en büyük resmi hastalık kasalarından Techniker Krankenkasse (TK) prim geri ödemelerine başlayacağını duyurdu. Halen sağlık sisteminde 11,5 milyar eurosu hastalık kasalarına ait olmak üzere 20 milyar euroyu aşan miktarda prim fazlası birikmiş bulunuyor. Üstelik hastalık kasaları bu duruma rağmen 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren sigortalılardan yapılacak kesintileri artırmayı planlıyor.

 

TK gelecek yıldan itibaren her üyesine 120 euroya varan prim geri ödemesi yapacağını açıkladı. TK Başkanı Dr. Jens Baas konu hakkında Bild Online’a yaptığı açıklamada, “Bu geri ödemeler sayesinde kasamıza yoğun bir talep gösterilmesini de umuyorum. Techniker Krankenkasse’ye şimdi geçenler 2013 yılında yapılacak prim ödemelerinden yararlanabilecek.” ifadelerini kullandı. Geri ödenecek primlerin yüksekliğinin henüz netleşmediğini belirten Baas, her halükarda küçük hastalık kasalarının ödediği 60 euronun üzerinde bir meblağın söz konusu olacağını, ancak miktarın 120 eur’yu geçmeyeceğini kaydetti. Sigortalılara bu primleri yine kendi sağlıkları için harcamalarını tavsiye eden Dr. Jens Baas, “Primlerin diş taşı temizliği ya da spor merkezlerindeki kurslar için harcanması yerinde olur.” dedi.

 

PRİMLER VERGİYE TABİ OLACAK

 

Techniker Krankenkasse’nin Şefi Dr. Jens Baas prim geri ödemelerinin banka havalesi ya da çekle yapılabileceğini kaydetti. TK’nın yapacağı ödemeler Federal Sigorta Dairesi Hastalık Kasalarını Denetleme Kurulu’nun izin verdiğinden fazla gelir elde etmesinden kaynaklanıyor. TK’nın prim ödemelerinden eski müşterilerin yanı sıra bu kasaya yeni geçen ve buradaki sigortalılık süresi iki ayı geçen müşteriler de yararlanabilecek. Ancak TK’dan ya da diğer hastalık kasalarından prim geri ödemesi alan veya alacak olan sigortalıların bu ödemelerin vergiye tabi olduğunu unutmaması gerekiyor.

 

YAKLAŞIK ALTI MİLYON SİGORTALI YARARLANACAK

 

TK Yönetim Kurulu ödemelerin detayları hakkındaki nihai kararını 12 Ekim’de yapacağı özel oturumda belirleyecek. TK’nın ülke genelinde yaklaşık 8 milyon üyesi bulunuyor. Fakat prim ödemeden eşi ya da ebeveyni üzerinden ücretsiz olarak aile sigortasına dahil olanlara herhangi bir ödeme yapılmayacağı için prim ödemeleri geriye kalan 6 milyon üyeye yapılacak. Toplamda 600 milyon euroya yakın geri ödeme yapılacak olan sigortalıların herhangi bir başvuruda bulunmaları gerekmiyor. Koalisyon hükümetinin büyük ortağı Hıristiyan Demokratların Sağlık Politikaları Sözcüsü Jens Spahn yapılacak ödemeler hakkında, “Techniker Krankenkasse bu alanda olumlu bir örnek oldu. Bunun sağlık sektöründeki rekabete de katkısı olacak.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.