Kategoriler
Haberler

Sağlık Sistemi Çöküyor

Rum sağlık sisteminin ‘tepe taklak’ yuvarlanmakta olduğu ve sektördeki istisnasız bütün tarafların ‘çöküyoruz’ beyanında bulunduğu bildirildi.

 

Rum Fileleftheros gazetesi, ekonomik kriz dolayısıyla hastaların akın ettiği Rum devlet hastanelerinin kapasite sınırlarını aştığını, özel hastanelerin ise işsizlikten kapılarına kilit vurma noktasına geldiklerini yazdı. Gazete, özel eczanelerin ayakta kalabilme konusunu gündeme getirdiklerini kaydetti.

 

Yine aynı gazete, devlet hastanelerinde çalışan doktor ve hemşirelerin kapasitelerini aşan sayıda hastayla (günde bir doktora 70 hasta) ilgilenmek zorunda kaldıklarından şikayet ederek hasta hayatlarının tehlikede olduğu uyarısında bulunduklarını yazdı.

 

Haberde özel hastanelerin ve eczanelerin de ekonomik kriz nedeniyle hastaların, neredeyse bedava sağlık hizmeti veren devlet hastanelerine yönelmesinden dolayı iş azlığı yaşadıklarından ve kapılarına kilit vurma noktasına geldiklerinden şikayet ettikleri belirtildi.

 

Halen Rum tarafında faaliyet gösteren en büyük özel hastanelerden birinin ekonomik darboğazdan dolayı kapısına kilit vurma tehlikesiyle karşı karşıya geldiğine işaret eden gazete özel hastanelerin, Rum Yönetimi’nin sağlık ücretlerini artırıp özel sektörden sağlık hizmeti satın almasını, özel eczaneler zararlarının telafisine yönelik tedbir alınmasını istediğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.