Kategoriler
Haberler Şiddet

Sağlıkçıya hakaret etti, içeri girdi!

Geçtiğimiz yıl Körfez`de yüksek ateş vakasına giden 112 Acil Yardım ekibinde çalışan sağlık görevlilerine hakaret ettiği ileri sürülen bir kişiye mahkeme hapis cezası verdi. İddialara göre; Recai Y.`nin 10 yaşındaki oğlu ateşlenince 112`den yardım istendi. İhbar üzerine olay yerine giden sağlık ekibinde görevli Özge Kurt ve Tarık Koçak`a baba Recai Y. geç geldikleri iddiasıyla sürekli hakarette bulundu.

BABA TUTUKLANDI

Çocuğu hastaneye götüren sağlık ekiplerine babanın hakarette bulunmaya devam etmesiyle olay karakola ve ardından da mahkemeye taşındı. Körfez Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuksuz yargılanan baba Recai Y.`ye örnek teşkil edilecek ceza verildi. Mahkeme Recai Y.`yi 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı. Kararı ertelemeyen mahkeme Recai Y.`yi cezaevine gönderdi.

ŞİDDETE UĞRUYORLAR
Yaşana gelişmeler üzerine Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, yanına hakarete maruz kalan sağlık görevlilerini de alarak sendika binasında basın toplantısı düzenledi. Çeker, “Ambulans çalışanlarından hastanelerdeki muayene odalarına kadar neredeyse sağlığın her alanında çalışanlar şiddete maruz kalıyor. Sağlık çalışanlarının şiddete maruz kalmadığı bir gün dahi yok” diyerek sorunu dile getirdi.

KARAR ÇOK ÖNEMLİ
Mahkemenin verdiği kararı açıklayan Çeker, “Gelinen bu nokta halkımızın cinnet geçirdiğini gösteriyor. Sendika olarak Türk Ceza Kanunu`nda yapılacak bir değişiklikle sağlıkta şiddete verilen cezaların daha ağırlaştırılmasını istemiştik. Körfez Mahkemesi ise üyelerimize şiddet uygulayan kişinin mahkumiyetine karar vermiştir. Bu açıdan değerlendirildiğinde bu karar çok önemlidir” diye konuştu.  

KARAR CAYDIRICI

Kararın caydırıcılığından bahseden Çeker, “Bu kararla birlikte sağlıkta şiddet, yapanın yanına kar kalmaktan çıktı. Karar caydırıcı bir ceza niteliğindedir. Türk Sağlık-Sen olarak bu kararın örnek olmasını diliyoruz. Bu tür cezalarla sağlık çalışanlarına şiddetin önüne geçilmesinde önemli bir mesafe kat edileceğini düşünüyoruz. Umarız yasal düzenlemeler de yapılarak sağlıkta şiddete verilecek cezalar daha da arttırılır” dedi.

Kaynak: Bizim Kocaeli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.