Kategoriler
Haberler

Samsun’da sağlık sektörü yönünü belirliyor

Ekonomi Bakanlığı ve Avrupa Birliği(AB)’nin ortak finanse ettiği KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi kapsamında, “Samsun Sağlık Ekipmanları Kümesi Sektör Strateji Toplantısı” yapıldı. Toplamda 37 tane üretim odaklı firmadan oluşan Samsun sağlık ekipmanları sektörünün bugünü ile geleceği ele alındı.

 

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası(TSO) koordinasyonunda oda binasında gerçekleşen Samsun Sağlık Ekipmanları Kümesi Sektör Strateji Toplantısı’nda sektörde bu zamana kadar gerçekleşen yatırımlar, planlanan ve yapılması gereken çalışmalar görüldü. Geçen yılı 53 milyon liralık işlem hacmi ile kapatan sektörde 824 kişinin istihdam edildiği açıklandı.

 

Toplantıda sektörü değerlendiren Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Sedat Demirci, 2005 yılında 1.27 milyar dolar olan Türkiye tıbbi alet pazarının, yıllık ortalama yüzde 8.5’lik, toplamda ise yüzde 50.36 oranında büyüyerek 2010 yılında 1.91 milyar dolara yükseldiğini söyledi. Sektördeki olumlu gelişme yaşanmasına rağmen 2010 yılı itibariyle tıbbi alet ticaretinden kaynaklanan dış ticaret açığının 1.5 milyar dolar olduğunu hatırlatan Demirci, “Dolayısıyla Samsun sağlık ekipmanları sektörünün uluslararası pazarlardaki rekabetçiliğin artırılması hem bölge hem de ülke ekonomisi açısından büyük önem arz etmektedir.” dedi.

 

Samsun sağlık ekipmanları sektöründe üretim yapan 37 firmanın yer aldığını açıklayan Sedat Demirci, “Firmalar ciro bazında değerlendirildiğinde üç firma orta ölçekli, dört firma küçük ölçekli ve geriye kalan firmalar ise mikro ölçeklidir. Sektörün 2011 yılı toplam cirosu 53 milyon 125 bin 850 liradır. Bu rakamın 37 milyon 531 bin 557 liralık kısmı yurt içi pazardan, 15 milyon 594 bin 293 liralık kısmı ise ihracattan elde edilmektedir. Sektörde 824 kişi istihdam edilmektedir. İstihdamın yüzde 6,5’i beyaz yakalılardan oluşmaktadır. Samsun sağlık ekipmanları sektörünün vizyonu, ‘yenilikçi ve uluslararası kalite standartlarında ürünleri ile küresel pazarda markalaşmak için işbirliğini etkili bir araç olarak benimseyen ve kullanan firmalar olarak 12 mayıs 2012 tarihinde odamız tarafından düzenlenen ‘Sektör Strateji Çalıştayı’nda belirlenmiştir.” ifadelerini kullandı.

 

Samsun Kümelenme Bilgi Merkezi Koordinatörlüğü’nü yürüten Aslı Moral ise proje süreci içinde yürütülen ve daha sonra yapılacak çalışmalar hakkında davetlileri bilgilendirdi. Ardından Proje Danışmanı Barış Cihan Başer ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Öğretim Üyesi, Proje Kısa Dönem Uzmanı Özgür Özaslan proje faaliyetleri, sektör vizyonu ve faaliyet alanı ile Samsun Sağlık Ekipmanları Sektörü’nün ihracat kapasitesinin artırılması projesi hakkında bilgi verdi.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.