Kategoriler
Haberler Şiddet

Şiddeti ben de yaşadım, önümden mermiler geçti

İzmir İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Mehmet Özkan, sağlık çalışanlarına şiddet uygulandığı yönünde çıkan haberlere üzüldüğünü, hepsini kendine yapılmış gibi hissettiğini, şiddeti uygulayanların en ağır cezaları almasını istediğini söyledi. 

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet tüm dünyanın sorunu. İl Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı şiddet konusunda önlemler almak için, bir çok projeyi hayata geçirmeye başladı. Hasta va çalışanlara iletişim becerileri konularında eğitimler başlandı, hastanelere şiddetle ilgili afişler asılıp, kısa filmler yayınlandı. Şimdi de tüm hastaneler kameri sistemi ile donatılarak, en ufak bir kör nokta kalmadan hareketlerin izleneceği, olayların kayıt altına alınacağı belirtiliyor. Sözlü veya fiziksel hiçbir şiddetin asla kabul edilmeyeciğini belirten İzmir İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Mehmet Özkan, “Şiddete uğrayan tüm arkadaşlarımızı bizzat gidip ziyaret ediyorum. Yapılan şiddeti bana yapılmış sayıyorum. Şiddeti uygulayan kişinin en ağır cezayı almasını istiyoruz. Sağlık çalışanları sadece hastalarının iyileşmesi için çalışıyorlar. En ufak sözlü şiddete bile kabul etmiyoruz. Kişi stres, panik, yakınını kaybetme gibi hangi durumu yaşarsa yaşasın, kişinin sağlık çalışanına şiddet uygulaması haklı gösterilemez. Özellikli bir alan olan sağlık alanında, 7 gün 24 saat herkes fedakarca çalışıyor. Bu duruma saygı duyulması gerekiyor” dedi. Hekimlerin hastanın kurtulması için elinden gelen her türlü müdehaleyi zaten eksiksiz yaptıklarını anlatan Op. Dr. Özkan, “Özellikle acil servislere gelen hasta yakınlarında panik oluyor. İnsanlar acile girerken ‘anneme, babama, çocuğuma neden bunlar oldu’ diye camları yumrukluyor, kapıları tekmeliyor. Sonra da hekime yöneliyor. Böyle insanlara en ağır cezalar verilmeli ki bir daha böyle bir harekete cesaret edemesin. Şiddeti malesef ben de yaşadım. Bıçak çeken de oldu, 2 metre önümden mermi de geçti. Doktor ve diğer sağlık çalışanları komando ya da jandarma değiller. Bizim silahımız, steteskopumuz. İnsanlar biraz daha duyarlı olsun. Hiç bir sağlık çalışanı hastasının kötülüğünü istemez. İzmir’de her yıl 35 milyon kişi muayene oluyor, 3,5 milyon kişi acile başvuruyor ve 8 binin üzerinde ameliyat yapılıyor. Bunların hepsi vatandaşlarımızın sağlığı için” dedi. 

Kamerasız hastane kalmayacak 

İzmir İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Mehmet Özkan, “İzmir’de uygulanmaya başlanan son teknoloji ürünü kameralarla hastanelerde kör nokta kalmayacak. Ses kayıt özelliği ile şiddet somut olarak ispatlanabilecek ve hakaret davası açılabilecek. Ses kaydedebilen güvenlik kameraları İzmir’deki tüm hastanelere yerleştirilecek. Kimse ‘ben doktora istediğimi yaparım’ diye düşünmesin. İzmir’de kamera sistemi olmayan hastane kalmayacak. Kamerası olan hastanelerde de sayı artırılacak” diye konuştu. 

Kalitede çıta yükseldi

Türkiye’de sağlık sisteminin kalitesinde çıtanın yükseldiğini, insanlar çok hızlı bir şekilde tedavilerini olabildiklerini söyleyen İzmir İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Mehmet Özkan, “Hasta ve çalışanların bilgilendirmesi için eğitimler veriliyor. İletişim becerileri konosunda kurslar düzenleniyor. Hastanelerde ‘çalışan hakları ve güvenliği’ birimleri yakında şube müdürlüğü olarak temsil edilebilecek. Hasta hakları ve sağlığı kadar, çalışan hak ve sağlığını da önemsiyoruz. Enfeksiyonlara karşı korunma, ameliyatlarda bazı işlemlerden korunma, dikkatli olma gibi bir çok konuda geniş düşünmek lazım. Yeni bir konu olan çalışan hakları ve güvenliği birimlerinin hastanelerde açılmasıyla sorunlara çare bulunacak” diye konuştu.

Nihal Işık- Haber Ekspres Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.