Kategoriler
Haberler

Sigaraya yasağını ihlal eden 43 işyerine para cezası kesildi

Trabzon’da, yılın ilk 8 ayında tütün ürünlerinin zararlarının önlenmesi amacıyla il merkezinde bin işyerinde denetim yapıldı. İl tütün denetim ekiplerinin yaptığı uygulamalarda kurallara uymadığı tespit edilen 43 işyerine toplam 6 bin 618 lira para cezası kesildi.

 

Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, “Tütün Ürünlerinin Zararının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun” ile tütün ürünlerinin zararlarına karşı önemli bir mücadele başlatıldığına değindi. Bu kanunla sigara ile mücadelede önemli mesafe alındığını belirten Kızılcık, “Sigara kadar insan sağlığının tümünü olumsuz etkileyen, başta kanser, hipertansiyon ve bronşit gibi birçok hastalığa yol açan ve hem de her türlü hastalığın tedavisini zorlaştıran ikinci bir ajan yoktur. Sağlık bütçelerine ayrılan paraların büyük bir kısmı, sigara nedeni ile sağlığını kaybeden hastaların tedavisine ayrılmaktadır. Bu nedenle devletimiz tarafından çıkarılan kanun çerçevesinde önemli bir mücadele başlattık. İlimizde oluşturduğumuz 37 kişiden oluşan İl Tütün Denetim Ekibi gerekli denetimleri yapıyor ve yasayı ihlal edenler hakkında da gereğini yapıyor. Ayrıca bu ekip sigara ve benzeri tütün mamüllerinin zararlarıyla ilgili bilgilendirme faaliyetleri de düzenliyor.” dedi.

 

Vali Kızılcık, 2012 yılının ilk 8 ayında il merkezinde bin işyerinin denetlendiğini ve bunlardan kurallara uymadı tespit edilen 43 işyerine toplam 6 bin 618 lira para cezası uygulandığını kaydetti. Vatandaşları da bu konuda duyarlı olmaya davet eden Kızılcık, kurallara uymayan yerleri SABİM (ALO184), BİMER (ALO150) veya doğrudan Trabzon Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne ihbar etmelerini istedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.