Kategoriler
Haberler Şiddet

Siirt’te Hekimin evini bastılar, darp ettiler; Neden?

Siirt’in Pervari ilçesine bağlı Beğendik beldesinde aile hekimi olarak görev yapan Dr. Recep Molla, hasta yakınları tarafından evi basılarak darp edildi. TTB ve Siirt Tabip Odası konuyla ilgili olarak yazılı basın açıklaması yaptı.

BASIN AÇIKLAMASI 

Hasta Yakınları Hekimi Evini Basarak Darp Ettiler 

Sağlık alanındaki şiddet inanılması zor boyutlara geldi. 6 Eylül 2012 günü saat 19.45 sıralarında Siirt’in Pervari ilçesine bağlı Beğendik Beldesi’nde görevli aile hekimi Dr. Recep Molla cep telefonundan hasta getireceklerini söyleyen hasta yakınlarınca arandı. Kısa sürede evine gelen üç kişi, annelerini arabaya gelip muayene etmediği gerekçesiyle hekime kapıda hakaretler edip saldırdılar. Neye uğradığına şaşıran Dr. Recep Molla kapıyı kapatıp içeriden jandarmayı aramaya çalıştı. Ancak kapıyı kırıp evine dalan saldırganlar evin içinde de doktoru darp etmeye devam ettiler.

Dr. Recep Molla yedi aydır bu beldede çalışan genç bir hekim olarak beldede kalıyor, geceli gündüzlü hasta görüyor, yurttaşlara hizmet etmeye çalışıyordu. Köyleri tek tek dolaşıp koruyucu hekimliğin gereklerini yapıyordu. Evinde darp edildiği gün üç çocuğa aşı yapmak için gittiği bir köyde de hakarete uğramış, tehdit edilmişti!

Doktoru evinde darp edenler serbest ve bu doktorun o beldede yaşayıp hizmete devam etmesi bekleniyor. Dr. Recep Molla ise yaşadıklarının derin üzüntüsü içinde, verdiği emeğin karşılığında yaşadıklarına inanamıyor, genç yaşta mesleğinden soğuyor!

“Siirt’te Hekimin evini bastılar, darp ettiler; Neden?” için 46 yanıt

Sen orada mıydın da düzgün bakmadı diye anladın da suçluyorsun? Sen oradaysan İP adresinden seni de tutuklayalım bey paşa ne dersin?? Hem kapının önünde arabada muayene etmeye zorlamak ne oluyor ki efendiiii!

He işini yapmayanı bu memlekette dövelim o zaman. Dövmeye de önce senin anandan ve babandan başlayalım zira adalet ve saygı duygularını sana aşılamak konusunda üzerlerine düşeni yapmamışlar. Sonra seni eğiten öğretmenlerden devam edelim, bu ülkenin polisi, mahkemesi avukatı olduğunu ve şikayetçi olduğunda cezasını sen ve senin gibiler değil yargı sistemi vermesi gerektiğini öğretememiş mesale. Sonra evimin önünü asfaltlarken elktrik kablosunu kesen kepçe operatörünü dün inip dövseydim mesela çünkü beni 5 saat eletriksiz bıraktı o gün. Bunlar da işini iyi yapsaydı dimi Mustafa Bey, dahası sen bu zihniyette olduğun için işinde hiç hata yapmamalısın, olursa bir hatan seni herkesten çok dövmek lazım zira bu zihniyetin başında sen varsın.

mustafa ne iş yapıyorsan söyle. sana o işi yapman için gereken parayı verecem. ama düzgün yapamazsan seni çıktığın deliğe tıkarım.

mustafa adlı şahsiyet yukarıdaki haberi okumadan doktoru suçlu bulmuş.

oysa olay saat akşamın 19 :45 inde gerçekleşiyor. bu saat mesai dışı bir saattir aile hekimliği yapan biri için.

ee doktorun muayene etmesi için alet edavat da gerekeceğinden mutlaka bir sağlık kuruluşunda olması gerekirdi.
yani doktor beyin bu konuda hiç bir sorumluluğu yok.
ama mustafa gibi olduğu müddetçe sürekli bu şiddetin haklı çıkarılması devam edilecektir.

Mustafa Bey,
Umarım birgün sizinde evnize birgün bu şeklide girerler ve ailenizin önünde darp edilirsiniz.
Doktor evinde, hastaya bakmak zorunda mı?
Herkesin özel bir hayatı var.

ne kadar para alıyoruz kazım yazsana bi suraya? bide kaç saat calısıp kac saat nobet tuttugumuzuda yaz, madem bu kadar gözünüze güzel görünüyor doktorluk sen nie doktor olmadın ?

Kazım Bey sen ne iş yapıyorsun? Yani tabi yapıyorsan.. 7/24 gece gündüz , ev işyeri, hastalık sağlık, özel hayat demeden her saniye işini mi yapıyorsun? BU BİR MESLEK! Çalışıyoruz! İnsanız biz ! _bazılarından farklı olarak_ . İnsanlar ölürken onca para alan meclis de tatil yapıyordu , hadi onlara da yazsana bunu !

şiddeti öven gerizekalılar umarım aynı olayın 5 kat fazlasını kendi yakınlarına yaşarlar.

ya ne saçma şeyler yazıyorsunuz ya.. hastasına düzgün bakmadığı için mi şiddete uğruyor. biz niye bakalım ki araba içindeki hastaya. muayene dediğin uygun bi ortamda yapılır, herkes bilip bilmeden atıp tutmayı ne çok seviyo ya.. o kadar para alıyosunuz dediğiniz de okuma yazması olmayan bi işçi ile aynı maaşı alıyoruz, emeğimize karşılık bu mu, el insaf.. bi de sürekli tehditler, üstüne yürümeler bilmem ne.. şu sağlık piyasasında olaydınız da 1 gram olsa anlayaydınız bizi.. gecemiz gündüzümüz yok, daha da herşeyde biz suçluyuz

Yani Allah aşkına bir cümle sarf etmişsin daha adını bile açık açık yazamamışsın. Lafının arkasında dur bari di mi? Bu mudur mertlik?

Mustafa ve Kazım

Biz para almıyoruz, bize belli hizmetler karşılığı para veriliyor. Sanki devletin bütün parası ortaya yığılmış da biz oradan hakkımızdan fazlasını çuvallara doldurup götürüyormuşuz gibi yazmışsınız.

Aile hekimleri mesaiye bağlı çalışır, saat 19.45 de bir aile hekiminin ancak hastane acilinde nöbetçiyse mesaisi olur. Evinde olduğuna göre nöbetçi değilmiş demek ki.

Hastaya nasıl düzgün bakılır izah ediniz lütfen.

Bu tutumu desteklediğinize göre aynı şeyi evinize hırsız girdiğinde polise, yahut listeye göre saat 9 da görülmesi gereken davanız öğleden sonra 3 de grüldüğünde adliyede gösterin de görelim klavye başı delikanlılığınız gerçek hayatta ne kadar vücut buluyor.

Ulan doktor dusmanlari bu adam hastanin irzina mi gecti de darp edildi. Doktorlar mimetten sayilmiyorsa kiciniz dara dustugu zaman acile gitmeyin yiyorsa doktoooooor doktooooor die bagirmayin..hakkimi helal etmiyorum bu ulkede biiiiip yapan yaraniyor, insallah bigun doktorsuz kalirsiniz da gorursunuz..

doktor o kadar para alıyor diyen zihniyet, hangi meslekte 7 24 calışmak var..maden doktorlara o kdr düşmansınız hadi üfürükçülere…

ortada hasta falan yok adamlar gun icinde aşi olayı sebebı ıle doktoru tehdıt etmısler ve hastaya bakmaları ıcın eve cagırmıslar hastanın ne sıkayetı var denıldıgınde gel bak denılmıs belkıde öldürmeyı planladılar aıle hekımlıgı bınasına gelındıgınde de arabada hasta yokmus zaten..darp edılen arkadas benım cok yakın arkadasım kalkan eller kırılsın…kazım ve kazım gıbılıer umarım sız ısınızde 10 numarasınızdır ve darp ı haketmezsınız….

Tabip odası uyuma artık. Cumhuriyet tarihinde görülmediği kadar saldırı olayı son 1-2 yıl içinde oldu. Edebiyat yapıp, siyaset yapacağına bize sahip çıkmak için adım at, laf salatası yapma. Daha kaç doktor darp edilip öldürülmesi gerekir. Can kurtaran, işi hayat olan bizlerin canını kim koruyacak, yoğun bakımlara kadar girip tehdit ediliyoruz, evlerimize kadar geldiler. Doktora saldırı artık sıradan bir olay. Ulan hepinizin gözü olmayan paramızda, hani para düşkünü doktorlardı. Bozuk plak gibi dilinize dolamışsınız parayı. Asıl sizsiniz para düşkünü. Bu iğrenç yorumları yapan IQ yoksunu kişiler, sağlık sisteminin ve sizlerin hasta olmasının sebebi biz değiliz. Nedir bu doktor düşmanlığı, ulan bu kadar kötüyse bu meslek niye herkes çocuğu doktor olsun diye uğraşıyor. Bütün ana babalar sadistmi. Kaldırın bu mesleği sayın yetkililer ve bu olayların olmasında etkililer, doktor olmasın ülkede belki hasta olmaz o zaman insanlar…. 1 gün sadece 1 tek gün deneyelim, tek bir gün tüm doktorlar iş bıraksın eğer suçlu bizsek herşey düzelir, yemin ediyorum eğer düzelsin ben bırakacam bu mesleği.

Hipokrat eğer doktorluğun Türkiye’deki düşürüldüğü bu hali görseydi, o yemini etmezdi…….

Olay içler acısı, şu yorumları gördükten sonra da kanım dondu. Bir insanı yargılamak ve suçlamak ne kadar kolay olmuş ki böyle bir şiddeti desteklemek içlerindeki şiddet eğiliminin boyutunu da gösteriyor. Hiç kimse böyle bir muamele hak etmez ve o doktorun mesleğini gayet iyi icraa ettiği düşüncesindeyim akşam saati zorla kapısına dayanmak da ne demek? Şunu da ekleyim ben bir doktor değilim, öğretmenim.

Beğendik’i mecburi hizmette doktor olarak görmüş biri olarak yazıyorum bu cümleleri. Siirt Pervari arası 80-90 km yol 1 saat, Pervari Beğendik arası 10 km yol 1 saattir. Pervari’den sonra tek şerit toprak bir yoldan 2 derin vadiyi inip çıkarak ulaşılır oraya. Yaşamak ulaşmaktan daha da zordur. Normal şartlarda oturmanın güç olduğu ve zaten sağlık memuru ve hemşiresinin olduğu kötü bir lojmanı vardır. Hekim kardeşimiz nerede kalıyordu artık bilemiyorum. Belde de hastane zaten yoktur, benim zamanımda sağlık ocağı vardı o da muhtemelen toplum sağlığı merkezi olmuştur. Orada hekimin yapabileceği tek şey hasta muayene etmektir. Zira ne bir labaratuvar ne de bir x-ray cihazı vardır. Olsa bile zaten ne bir laborant ne de bir teknisyen bulmak imkansızdır. Sonuç olarak hekim kardeşimizin bu imkansızlıklar içinde orada çalışma çabası bile paha biçilemez, karşılığı ödenemez bir durumdur. Allah sabır ve güç versin hekim kardeşimize… ve bir de Allah bu halkı ıslah etsin, hekimine düşman olan bu insanları bir yerlerde hekimsiz bıraksın ki kıymet bilsinler….son olarak Allah o günleri bana da göstersin ki içimdeki hekime düşman olana duyduğum nefrette biraz azalma olsun…

şu doktorlara laf eden yukarıdaki gerizekalılar bir beni bulsalar da darp nasıl olurmuş görsünler yeter artık be!! ben polise jandarmaya filan güvenmiyorum, bana böyle biri gelip darp etmeye kalksa cebimdeki çakıyı geçirecem birine ya!!! (evet artık çakı taşıyorum yanımda maalesef) Allah topunuzun belasını versin, bir yakınınız hastalansın da o laf ettiğiniz doktorun önünde köpek gibi ağlayın inşallah

Doktor suçlu çünkü;
1.Sağlık bakanlığı kendisi gelmeyen hastaya reçete yazılmaz der;hasta yakınları gün boyu kendisi gelememiş olan hastalara reçete yazdırmaya çalışır;yasak dersin seni darb eder.
2.Hastalığına iyi gelmeyecek ilaçları yazdırmaya çalışırlar,anlatırsın anlamazlar şurda bir ilaç yazıyon onu da beceremiyon lan şerefsiz diyip sana bir yığın hakaret eder.
3.Herkesi içeri sıra ile alıyoruz lütfen kimliğinizi bırakın sıra gelince ilacınızı yazalım dersin.Bizim ilaç acil ulan diyip üstüne yürür(acil ilaç yazdırmak ne demekse bir ilgili açıklasın);sıradaki hastalar hiç haklarını savunmaz çünkü herkes gücünü yetirebildiğine bağırır.
4.Acilde ciddi bir vaka gelmiştir tek doktor olarak atıldığın o acilde o hastayı kurtarmaya çalışırsın bu sırada diğer hastalar ki bunların büyük çoğunluğu soğuk algınlığı,kas ağrısı,ishal gibi hemen müdahale edilmesi gereken vakalar değildir,doktorun nefesini keserler bizim hastamız acil doktor bizimle ilgilenmiyor diye.
5.Acilde yine nöbettesindir,mazallah tuvalet ihtiyacın olur tuvalete gidersin.Doktor ortalıkta yok diye ortalığı yıkarlar.
6.Özel hastanede muayene olup reçete alıp sonra bundan fazla para kesileceğini öğrenip acilde yazdırmaya koşar, bu sırada gerçek hastaların haklarına girer,bir de hemen ilacı yazsın diye doktorun üstüne yürürler.Doktorsa adını bile duymadığı bu ilaçları ya yazacaktır yada ömründe duymadığı hakaretleri yiyecektir.
7.Biri birine bir beddua edecekse çocuğun doktor olsun desin geriye kalan yazmadıklarımı da o zaman öğrensin.
8.Çok büyük bir sevgi duyduğum doktorluk mesleğine ki bu dünyadaki en kutsal meslektir;yapılmış bu yanlış uygulamalar sebebiyle Türkiye’de mesleğini severek yapan doktor nerdeyse kalmamıştır,çoğu her an darb-cebire mazur olma korkusuyla işine adabte olamayacak konuma gelmiştir.
9.Maalesef halkın çoğunluğu doktor,hemşire,sağlık memuru darb edildiğinde ohhh iyi olmuş diyor,kesin hak etmiştir diyor.İnşaallah bunu söyleyenler en yakın zamanda çok ciddi bir haksızlığa uğrar ve bizim çektiklerimizi kısmen anlar.

İnsan olduğuma üzülüyorum… Ya ben insan degilim ya da bunlar hayvan dan daha aşağı… Doktor hepinizden daha üstün Zeki saygıdeğer … Alıp basınıza tac yapacagınıza yaptığınıza bak… Aldığı maas benim sıradan memurum kadar liseyi bile bitirememis olan devlete milyarlar harc kredi borcu olmayan…

Bu saçma sapan yorumları yazan kişiler acaba bu haberi hangi amaçla okuyorlar?Dur bakalım doktoru ne de güzel dövdüler diye zevk alma amaçlı mı girip bu siteye bakıyorlar merak ediyorum.Ben bu kadar iki yüzlü,bu kadar bencil insanlar görmedim.Yahu hastanız akşam saati gitse doktora,muayene olsa,reçetesi yazılsa,ilaç için ev adresini sağdan soldan sapıkça araştırıp bulduğunuz bir eczacının kapısına dayanıp aç şu dükkanı ver ilacımızı mı diyorsunuz paşa paşa nöbetçi eczane mi arıyorsunuz?Ey fikirsizler,o zaman neden adam gibi acile gidip hastanızı adam gibi muayene ettirmek yerine mesai dışındaki bir adamın kapısına dayanıyorsunuz?Hayır yani bu ahlaktan yoksun yorumları yazanlar da dünyanın en idealist,işlerini en kusursuzca yapan kişileri sanki.Gidin bakın ipsiz sapsızdır hepsi.Çok değerli bir hocamın dediği gibi:bunun adı ‘hükümetin şımarttığı varoşların intikamı’.

ben pervaride acilde çalışan bir pratisyen hekimim ..beğendik pervariye 80 90 km uzaklıkta bir beldedir..pervari ise siirte 90 km uzaklıktadır ve yol virajlarla ve uçurumlarla doludur..böyle bir yerde doktoru bulup bide darp etme lüksünü insanlar nasıl bulur anlamıorum..artık beğendikte doktor yok ve uzun bir süre de oraya doktor gitmeyecek..artık çocuğunuz ateşlendiğinde bile pervariye gelmek zorundasınız sevgili beğendik halkı..sizce yumruğun büyüğü kimin suratına indi ??

HELAL OLSUN yorumuna :)))
HAYDİ BAKALIM DÜŞÜN YOLLARA, MÜSTEHAK SİZLERE
İNŞALLAH DAHA BETER DURUMLARA DÜŞERSİNİZ

başbakan buyurdu bundan sonra doktorlar sizin karşınızda hazır olda duracaklar..bu ülkede insanlara hizmet etmek zor…vatandaş girer içeri benim verdiğim vergiden maaş alıyorsunn…peki biz sağlık çalışanları hizmet etmiyormuyuz yada senin kadar yada senden daha fazla vergi vermiyormuyuz ki bu saldırganlıkk…insanların sağlık hizmetlerine ulaşamamasının sorunu sağlık çalışanları değil..bu ülkede sağlık ile ilgili kanunlar çıkarken sağlık paralı hale getirilirken sayın vatandaşlar nerdesinizzz….birde nerde görülmüştürr araba içinde hasta muayene etmek dr .hastayı en uygun ortamda muayene eder..acil durum yoksa..herşeyden önce sağlık çalışanları insandırr hata yapabilirrr ve yaptığı hatanın karşılığı asla bu değildir…sağlık çalışanlarına uzanan eller kırılsınn……

öncelikle geçmiş olsun:(bu olayı kınıyorum…ama anlamdığım birşey var sağlık sektöründe birtek hekimler darpa uğramıyor.Diğer sağlık personelleride darp ediliyor ve siz bunu hiç dillendirdiniz mi?

bu işin ayrı gayrısı olmaz zaten. yeterince destek verilmediği sürece. sağlık camiası bir bütün olmadığı sürece bu olayların ardı arkası kesilmez ne de olsa akp müessesi var hükümetin başında.

ben hemşireyim geçen gün basın açıklaması yaptık çalıştığımız hastanede ama tek bir doktor yoktu.ayrı gayrı olayını düşünmek lazım bence kaynağı nerede……..doktorlar daha çok para kazanmak için akp nin ekmeğine yağ sürersei,emekçi olduğunun farkına varmassa sağlık alanı daha çok darp alacak maalesef o yüzden biraz oturup düşünmek ve akp sistemine ciddi anlamda birlikte tek ağızdan tepki göstermek lazım

saglık sektorundekı ınsanlara dıl uzatmak sıddet uygulamak ne kadar kolay degıl mı basınız sıkıstıgında doktor dıye yalvarırsınız yok kac para alıyo yok kendını nımetten mı sayıyosunuz mıllet olarak saygısızsınız doktor degılım ama onlarla calısıyorum arkadaslar o saygı duymadıgınız kapısını kırıp tekme tokat dovdugunuz ınsan bı gun sızın hayatınızı kurtarır ama sız onu bıle anlamzsınız hayvan bıle ınsanın yaptıgı bu nankorlugu yapmaz yazıkk anneler sız boyle yapın dıye evlat yetıstırıyor zaten!!!

Evet yine Pervari Beğendik köyü…yıl 1991 pervari Devlet hastanesi personeli rutin aşılar için köye gider çocuklara aşılarını yaptıktan sonra yeni doğum yapan Karakol Komutanının karısını da ebe hanım görmek ister.Ama hanımın süslenmesi 3 saat sürdüğü için sağlık ekibi
“sonra uğrarız köye gidip aşısı yapılmayan çocuk var mı bakıp tekrar geleceğiz” der.Ekibin sağlık Memuru Kürt-Alevidir ve köyün tamamı korucudur.Sağlık Memurunu da “iyi tanırlar” zaten aşı boyunca sürekli taciz edilmiştir korucular tarafından.”sonra uğrarız” diyen ekibe karakol komutanı önce itiraz etmez.Tam kalkacakları sırada büyük bir hışımla ve bir kaç askerle beraber sağlık memurunu darp etmeye başlarlar ekipteki arkadaşları müdahale etmeye çalışırlar ama komutan “siz türksünüz karışmayın”der.Darp yaklaşık 15 dk sürer sağlık memuru baygın bir halde köye 10 km uzakta olan araca sırtta taşınır.10 gün iş göremez raporu alır,davacı olur raporu veren hekim tehdit edilir raporun yenilenmesi istenir.Dava aylarca sürer ama sağlık memuru sürekli tehdit ve sürgünlerle uğraşır ömrü boyunca da jandarma istibaratının yaftalamasıyla uğraşır ve siirtten sürgün edilir.Şikayetçi olduğu K.komutanı yıllar sonra karısı ve çocuğuna işkence ,genç bir kıza tecavüzle suçlanır.
Beğendik köyü oradaki askerler için çok stratejik önemde bir yer korucu oldukları için silahla yapmayacakları hiçbir şey yok.Bu olayda da olduğu gibi hekim ve sağlık çalışanları onların emirlerine amade olmak zorunda.Onlara öğretilen şey siz devletsiniz her şeyi yaparsınız dır.!!!Acil şifalar diliyorum

ne demek düzgün baksaydı, sen ve senin gibiler, senin zihniyetin, bu toplum ıcınde yasayan bir cöp tanesisiniz, bir zararlısınız. senin gibiler yüzünden bu toplum böyle gelişemiyor

görev yapan insaları böle darp edıolarya bende elıme balta alıp hepsının kafasını ucurmak istıom işte şiddet hep var kadına çocuga basın nekadar yayınlasada kımbılır daha neler var bilemedıgımız duyamadıgımız keske biras daha duyarlı olsalar.

ALLAH BELALARINI VERSİN….PEZEVENKLER HASTANENİN ACİL SERVİSİNE NEDEN GÖTÜRMEMİŞLER….ARABAY GİTSEYDİ BELKİDE GÖTÜRECEKLERDİ……İKİSİNİ ASMADAN BU BÖYLE GİDE R İNSANLARIN HAKKI VAR…..HAYVANLARINDA VAR….ANCAK ONLAR HAYVAN BİLE OLAMAZ………….

Ya su mallarin tavirlarina bakarmisin gerizekalilar abicim banka memuru mesai saati disinda evde islem yapmak zorundami yada iskide calisan bi memur ornegin eger benden extra bir sey bekliyorsan gerizekali arkadas ben sana kapriste yaparim artistlikte yaparim parada alirim yada yapmak istemiyorsam yapmam eskiden bicak parasi diye dr a para verirdiniz dr mutlu siz mutlu olurdunuz simdi hastane sahibi patronlara para kazandiriyorsunuz
Bir kisi gelip hocam benim hoc biseyim yok sadece hatrinizi sormak icin sira aldim diyormu gelen insanlarin hepsi hasta hepsi bir derman bekliyor ve hepsi negatif enerjisini dr a veriyor
İnsanin psikolojik yipranimi engellenemez beni nitelikli kole gibi calistiricaksin bide bu psikoloji ile benim atilan tokada gulmemi bekliyceksin lanet olaun bu memlekette dr olmaya ve yaİk hala coluk cocugunu dr olaun diye tip fakultesinde zorluklarla okutan akilsiz anne babalara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.